Antrasis projekto Erasmus+ "Green Europe" šalių partnerių susitikimas Latvijoje


   Mūsų progimnazijoje projektas "Green Europe" įtraukia vis daugiau ir daugiau mokinių į veiklas, susijusias su gamta – šalies ir artimiausios aplinkos augmenija ir gyvūnija, gamtosauga. Per įvairių dalykų pamokas „Saulėtekio“ mokiniai, kaip ir kitų projekto mokyklų mokiniai, atlieka įvairias užduotis. Antrajame projekto Erasmus+ "Green Europe" šalių partnerių susitikime Latvijoje, Ventspilio II pagrindinėje mokykloje, balandžio 20-24 dienomis susirinkę dalyviai pristatė atliktas užduotis, bendravo ir bendradarbiavo. Taip pat dalyvavo įvairioje ir įdomioje penkių dienų programoje, kurios metu ne tik susipažino su Ventspilio mokykla, mokiniais ir mokytojais, Latvijos gamta, bet ir turėjo galimybę bendrauti su Italijos, Slovėnijos ir Lenkijos komandų nariais. Mokiniai lankėsi pamokose, jaunimo namų užsiėmimuose, taip pat gyvendami šeimose įdomiai leido laisvalaikį. Projekte dalyvaujantys mokytojai susirinkimuose aptarė būsimąsias projekto veiklas.
Vizito Latvijoje metu patirtais įspūdžiais dalinasi mokinės Gustė Tomkevičiūtė (7a kl.), Ieva Pečiulytė (6c kl.), Ugnė Navickaitė (7a kl.), Austėja Lazickaitė (6a kl.).057

Austėja
   Pirmąją vizito Ventspilyje dieną, balandžio 20-ąją, visos projekto komandos susitiko Ventspilio II pagrindinėje mokykloje. Mokykla svečius pasitiko nuostabiu koncertu. Pasirodė talentingiausi šios mokyklos mokiniai – šokėjai, akrobatai, dainininkai bei pianistai. Po koncerto mes buvome palydėti į klases. Aš kartu su Ieva ir mus priėmusia mergaite ėjome į technologijų pamoką. Čia turėjome iš spalvotų sagučių sudėti ir prisiūti pirmąją savo vardo raidę. Po dviejų technologijų pamokų buvo pertraukėlė. O tada mokyklos kieme vyko iškilminga medžio sodinimo šventė, į kurią susirinko miesto valdžios atstovai, mokyklos mokiniai ir mokytojai, taip pat ir visi svečiai. Neišdildomą įspūdį paliko koncertas, iškilmingos kalbos ir pagrindinis šventės momentas – šermukšnio sodinimas. Po pietų apžiūrėjome Ventspilį. Nuvykome prie Baltijos jūros, ėjome akmenimis apramstytu molu, apsilankėme Livonijos pilyje, kurioje išgirdome puikių pasakojimų ir išvydome įdomių eksponatų iš senovės. Buvo labai įdomu apžiūrėti pilį tiek viduje, tiek iš išorės. Vakare šeima mus nuvežė prie jūros. Prisirinkome gražių akmenėlių bei nugludinto stiklo gabaliukų. Beeidami užtikome prie pat jūros tekšenantį krioklį. Grįžome šalia esančiu miško takeliu. Įsėdę į automobilį, namo dar nevažiavome. Užsukome prie ežero, kuriame plaukioja... rykliai! Buvo tikrai labai nejauku stovėti ant lieptelio... Pasivaikščiojome ir dar viename miškelyje. Jame radome apleistą malūną ir bebrų nugraužtus medžius. Staiga už akmens išvydome mažą dėžutę, kurioje buvo užrašų knygelė, rašiklis ir keletas daikčiukų. Šeima mums paaiškino, kad tai yra visame pasaulyje paplitęs žaidimas ir kas randa tokią dėžutę, turi parašyti miestą, datą ir prierašą. Buvau labai nustebinta šiuo radiniu. Negana to, bevažiuojant namo, kelią perbėgo didžiulė stirna! Grįžau pilna įspūdžių ir labai laukiau rytojaus.

20170420_090752.jpg 20170420_092629.jpg 20170420_115836.jpg

20170420_165731.jpg


Ugnė
   Penktadienį, balandžio 21 dieną, apsilankėme Ventspilio skaitmeniniame centre "Digital Center". Tai didžiausias toks centras Latvijoje, veikiantis jau 15 metų, o dvejus pastaruosius metus lankytojai gali nemokamai dalyvauti įvairiuose užsiėmimuose. Ten buvo įdomu, nes iš plastilino lipdėme figūrėles, kurias filmavome ir kūrėme filmuką gamtos saugojimo tema. Kita veikla taip pat buvo labai įdomi. Naudodami šautuvus, lydančius plastmasę, formavome pasirinktus paveikslėlius. Po šių pamokų pietavome, o po pietų aplankėme kūrybos namus "Creative house" ir planetariumą. Kūrybos namuose apžiūrėjome mokinių darbų ekspozicijas, domėjomės, kokiomis veiklomis vaikai užsiima. Didžiojoje salėje vyksta renginiai, o joje yra specialiai užsakytas pianinas. Akustika labai gera, mikrofonų nėra, net ir menkiausias krustelėjimas girdisi. Siuvėjų kambaryje mergaitės ir netgi berniukai siuva, gamina maistą. Rankdarbių kambaryje vaikai mokosi amatų, kuria rankdarbius. Dailės kambaryje meno mėgėjai mokosi piešti ir lipdyti iš molio. Informacinių technologijų kambaryje mokomasi programavimo. Čia konstruojami robotai, galima naudotis įvairiais technologiniais prietaisais. Technologijų kambaryje berniukai mokosi pjaustyti iš medžio. Vėliau lankėmės planetariume, kur gidė pateikė įdomių faktų apie planetas, žvaigždes ir mūsų Žemę.Vakarą praleidome su šeimomis vaikščiodami po Ventspilį ar prie jūros.

Gustė
   Šeštadienį, balandžio 22 dieną, apsilankėme Kuldygoje, Riežupėje ir Ėduolėje. Kuldygoje mes pamatėme plačiausią Europos krioklį, Riežupėje ėjome į smėlio urvus, o Ėduolėje apžiūrėjome pilį. Rumbos krioklio plotis kinta priklausomai nuo upės vandeningumo: vidutiniškai jis yra 100-120 metrų, tačiau potvynio metu gali siekti 279 m. Aukštis – 1,6-2,2 m. Bendras Riežupės smėlio urvų ilgis yra apie 2 kilometrus. Šiuos urvus dabar galima apžiūrėti vaikštant požeminiu 460 metrų ilgio tuneliu, kurio labirintai, kaip pasakojama, turi keistų galių. Urvus kasė trijų kartų žmonės, tad visi labirintai yra žmogaus rankų darbas. Urvai yra privati nuosavybė, jų savininkė Inesa yra urvų ketvirtos kartos paveldėtoja. Baltas urvų smėlis buvo naudojamas stiklo gamybai Ilgucieme. Smėlis yra baltas ir švarus kaip cukrus. Oro temperatūra urvuose yra pastovi – +8 visus metus. Žiemą urvuose prieglobstį susiranda šikšnosparniai. Paprastai šikšnosparnių čia būna aštuonių rūšių. Niekieno netrukdomi, jie peržiemoja ir pavasarį palieka urvus, užleisdami vietą turistams, lankantiems labirintus. Po pietų restorane Klūdzinš vaikščiojome pėsčiųjų gatve. Ėduolės pilis yra šalia Ėduolės malūno ežero. Pilis buvo statoma nuo 1264 iki 1276 m. Viduramžių pilies muziejuje galima pamatyti baltąją, raudonąją, žaliąją sales, biblioteką, apvalųjį kambarį bokšte, vaikų žaidimų kambarį. Galima apžiūrėti įvairius daiktus (senovinius laikrodžius, įvairias dėžutes ir kt.), skulptūras. Diena buvo labai įdomi. Susipažinome su išskirtinėmis Latvijos gamtos vietomis, pamatėme šiai šaliai būdingą augmeniją.

IMG_2096.JPG IMG_2109.JPG IMG_2157.JPG

IMG_2171.JPG IMG_2177.JPG IMG_2179.JPG

IMG_2185.JPG IMG_2192.JPG


Ieva
   Sekmadienį, balandžio 23 dieną, pradėjome kelionę į Kolkos įlanką, kitaip vadinamą Kolkos ragu. Ši vieta ypatinga tuo, kad čia susitinka dvi jūros – atvira Baltijos jūra su Rygos įlankos jūra. Pasigrožėję jūromis ir paplūdimiu vykome į Roją. Visus sužavėjo Rojos senamiestis. Vaikščiojome pažintinu miško taku. Vėliau nuvykome į restoraną ant jūros kranto, kuriame gaminome desertą iš duonos tešlos, morkų ir sūrio. Restorano edukatorė mums papasakojo apie žuvų rūšis bei kaip jas senovėje rūkydavo, kokius patiekalus gamindavo. Degustavome įvairiai paruoštą žuvį. Ragauti buvo labai smalsu ir skanu. Kupini įspūdžių grįžome į laikinąsias šeimas.

20170423_093614_000.jpg 20170423_093834_000.jpg 20170423_105244.jpg

20170423_105323.jpg 20170423_105621.jpg 20170423_122542.jpg   Grįžę iš Latvijos jau galvojame apie trečiąjį projekto vizitą. Rugsėjo 19- 23 dienomis Slovėnijoje vėl susitiksime su visų projekte dalyvaujančių šalių atstovais. Tad sėkmės būsimajai mokyklos komandai atliekant užduotis ir pasirengiant atstovauti mūsų progimnazijai Slovėnijoje.

Projekto koordinatorė mokykloje mokytoja Regina Beinartaitė