"Erasmus+" Green Europe projekto partnerių susitikimas Slovėnijoje, Kozje

 

123a   321a

   Rugsėjo 19-23 dienomis projekte "Green Europe" dalyvaujančių mokyklų partnerių atstovai susitiko Kozje miestelyje Slovėnijoje. Projektas tęsiasi antrus metus. Praėjusiais mokslo metais jau lankėmės Italijoje ir Latvijoje. Šiame (trečiajame) susitikime partneriai iš Slovėnijos, Lenkijos, Italijos, Latvijos ir Lietuvos susirinko aptarti svarbių projekto klausimų, susipažinti su slovėnų mokykla, Kozje ir Slovėnija.
   Atstovauti mūsų mokyklai buvo atrinkti 8b klasės mokiniai Akvilė Sudvojūtė ir Edvardas Ražanskas, 7b klasės mokinė Austyna Miežinytė ir 7a klasės mokinys Orestas Slapšys. Praėjusiais mokslo metais jie aktyviai dalyvavo įgyvendinant projekto veiklas. Ruošiantis vizitui į Slovėniją pavasarį, jie pristatė niokojamas ir saugomas Lietuvos teritorijas, pateikė originalių minčių, kaip būtų galima prisidėti prie jų išsaugojimo. Edvardas ir Akvilė šauniai padirbėjo per vasaros atostogas. Konsultuojami anglų kalbos mokytojos R. Beinartaitės, parengė puikų pristatymą anglų kalba apie Lietuvos perlą – Kuršių neriją.
   Į vizitą Slovėnijoje taip pat vyko direktoriaus pavaduotoja ugdymui, biologijos mokytoja Loreta Valickienė bei projekto koordinatorė mokykloje anglų kalbos mokytoja Regina Beinartaitė.
Slovėnai parengė penkių dienų gerai apgalvotą, intensyvią ir visapusišką programą, tad mes, svečiai, turėjome galimybę susipažinti ne tik su mokykla, Kozje miesteliu, saugomomis teritorijomis, nuostabiu kraštovaizdžiu, bet ir lankytis istoriniuose objektuose, šalies sostinėje Liublijanoje ir netgi prezidentūroje susitikti su šalies prezidentu Borut Pahor.


   Įspūdžiais dalijasi į Slovėniją vykę mokiniai

  

   Antradienį, rugsėjo 19 dieną, anksti ryte vingiuotais takeliais atskubėję arba atvažiavę automobiliais į mokyklą (Osnovna škola Kozje), kūrybinėse dirbtuvėse susipažinome su visų šalių dalyviais moksleiviais. Po to kartu su mokytojais susirinkome sporto salėje. Ten mus pasitiko visa mokykla. Šeimininkai vaidino ir dainavo. Teko ir mums parodyti, ką mokame – prisistatėme savo gimtąja kalba. Vėliau “Green Europe“ dalyviams aprodė mokyklą ir vaikų darželį. Mokykloje 1-9 klasėse mokosi 126 mokiniai. Galėjau palyginti, nes mūsų mokykloje mokosi 701 moksleivis. Yra po vieną kiekvienos amžiaus grupės klasę, o vyriausiųjų klasė didžiausia – 21 mokinys. Devintokai mokslo metų pabaigoje organizuoja šokių šventę. Kadangi šioje klasėje tik penkios mergaitės, todėl berniukai šokti kviečia jaunesnes mergaites. Mūsų progimnazijoje taip pat vyksta šokių šventė, bet ji skirta pradinukams. Kozje mokykloje dirba 16 mokytojų, kai kurie dėsto du dalykus. Vaikų darželį lanko 80 mažylių. Susipažinę su mokykla ir darželiu, aplankėme Kozje merę Milenca Krajnc. Ji papasakojo apie savivaldybę, jos istoriją, apsikeitėme dovanėlėmis. Po to vingiuotu kalnų takeliu nuvažiavome į “Kozjanska domačija“, kuriame ragavome tradicinio Kozje maisto, pagaminto iš produktų, užaugintų tik Kozje rajone. Galiu pasakyti, kad maistas kiek kitoks nei mūsų šalyje.

   Papietavę leidomės į ekskursiją pėsčiomis po Kozje. Aplankėme muziejų „Mokykla – mano mama“, kuriame pamatėme, kuo seniau mokiniai rašydavo, iš ko mokėsi ir kaip atrodė klasės.

   Ši kelionė man buvo naudinga, nes daug sužinojau, susipažinau su daugybe žmonių, pamačiau Slovėnijos gamtą, supratau, kaip jie saugo ir vertina ją, taip pat turėjau galimybę paragauti slovėnų tradicinio maisto. 

 

1.jpg 2d.jpg 3.JPG

4_1.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg

Akvilė Sudvojūtė, 8b klasė

 

   Trečiadienį, rugsėjo 20 dieną, atvykome į Kozje mokyklą. Projekto dalyviai susirinko į informacinių technologijų kabinetą ir papasakojo apie savo šalių nykstančius gamtos kampelius, kuriuos būtina gelbėti. Visų šalių atstovų pristatymai buvo įdomūs. Aš ir Akvilė rodėme pateiktis apie Kuršių nerijos kopas, kalbėjome apie joms iškilusias grėsmes. Taip pat siūlėme idėjas, kaip būtų galima kopas išsaugoti. Man labiausiai patiko slovėnų pristatymas apie jų saugomą, puoselėjamą regioną, kuris yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą ir kuriame mes buvome apgyvendinti viešnagės Slovėnijoje metu! Po mokinių pristatymų diskutavome apie projekto tikslą ir galimus problemų sprendimo būdus. Sutarėme, jog pasaulio kraštovaizdžių pokyčius gali lemti aplinkosaugos problemų ir galimų jų sprendimo būdų žinojimas.
   Užkandę ir truputį pailsėję, visi dalyvavome pamokose. Vieni ėjo į technologijų pamoką, o aš ir Orestas su grupele mokinių iš Lenkijos, Italijos ir Latvijos dalyvavome dailės pamokoje. Buvo labai įdomu. Per pamoką ne tik artimiau susipažinome vienas su kitu, bet ir turėjome atlikti įdomią užduotėlę – gaminome antspaudus su savo inicialais, rankų atspaudais ir paveikslėliais ar ženklais. Tada puošėme drobinius maišelius, dėdami ant jų įvairiausius antspaudus. Taip pasigaminome puikias dovanas prisiminimui.
   Padirbėję ir skaniai papietavę, keliavome susipažinti su Kozje regioniniu parku. Sužinojome, kad jis yra saugomas UNESCO nuo 2010 metų. Dėl milžiniškos augalų įvairovės jis yra vienas iš žinomiausių parkų Slovėnijoje ir net Europoje! Laukė dar viena įdomi veikla – išmokome pasidaryti vandens filtrą ir išfiltravome vandenį. Vis dėlto gerti jo nepatarė.
   Tos dienos kelionė tęsėsi. Nuvažiavome į Podsredo pilį. Ji yra visai netoli Kroatijos sienos (ten mes gyvenome). Buvo galima matyti net Kroatijos kalnus! Sužinojome apie rečiausias Slovėnijos augalų ir gyvūnų rūšis. Vaikščiodami po pilį, susipažinome su daugybe įspūdingų senovinių eksponatų, matėme retų akmenų. Įspūdį padarė šikšnosparnių pulkas. Pasirodo, jie pilies bokšte gyvena tik vasarą! Po to mus supažindino su bičių gyvenimu, papasakojo, kur ir kaip jos laikomos. Slovėnijoje bičių aviliai yra kitokie nei Lietuvoje. Pasivaikščiojome, pasigrožėjome gamta ir pilni įspūdžių grįžome namo. Smagiai praleidome vakarą su mus šiltai priėmusiomis šeimomis.

1_1.jpg 2_2.jpg 3_1.jpg

4_1.jpg 5_1.jpg 6_1.jpg

7_1.jpg 8_1.jpg

Edvardas Ražanskas, 8b klasė

 

   Ketvirtadienį, rugsėjo 21 dieną, pradėjome kelione į Liublianą, Slovėnijos sostinę. Miestas mus pasitiko vasarišku oru. Kai kas sako, kad Liubliana – tai maža Venecija su mažais ir dideliais tiltais, puoštais slibinais. Nespėjome gerai pasižvalgyti po miestą, nes turėjome skubėti į prezidentūrą. Laukė susitikimas su šalies Prezidentu Borut Pahor. Įvyko šiltas ir malonus susitikimas, kurio metu vyko diskusijos apie gamtos apsaugą. Po jų Prezidentas mus vaišino skaniais ledais. Greitai prabėgo laikas gražiojoje, kalnuotoje Liublianoje.
   Po to vykome į Gorenjską. Visus sužavėjo nuostabaus grožio kalnai. Ši vieta net patiems slovėnams kelia didelį susižavėjimą. Aplankėme Planicą – Alpių slėnį, kuriame vyksta pasaulio šuolių su slidėmis čempionatai. Šio šuolių su slidėmis centro kalnas yra vienas iš aukščiausių tokių kalnų pasaulyje. Vieni projekto dalyviai į kalnus kopė, kiti kilo keltuvais, o kai kurie grožėjosi jais iš papėdės.
   Po trijų valandų pajudėjome prie Jasnos ežero. Ežeras toks skaidrus ir žydras, kad matėme plaukiojančias žuvytes. Paskui aplankėme Krajanskos Goros – Bledo pilį. Nuo pilies bokštų atsiveria nuostabaus grožio ežeras, kurio viduryje yra sala su bažnyčia. Grožėjomės nuostabiu, užburiančiu vaizdu. Po ilgos ir įdomios dienos, kupinos nuostabių įspūdžių, emocijų, grįžome į savo laikinąsias šeimas.

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg oficial.jpg

Austyna Miežinytė, 7b klasė

 


   Penktadienį, rugsėjo 22 dieną, mokykliniu autobusu nuvažiavome į mokyklą Kozje. Kol susirinko visi mokiniai, klausėmės melodijų muzikos kabinete.
   Nuvykome į Bratuša ūkį Podsreda vietovėje. Fermoje apžiūrėjome slovėnų auginamus naminius gyvulius, sužinojome, kaip užauga ir subręsta kukurūzai, vynuogės, moliūgai bei pupelės. Teko pabandyti „ūkininkauti“ – gliaudėme pupeles, rišome kukurūzų burbuoles. Ūkininkas davė paragauti savo gaminamų vynuogių sulčių, vaišino moliūgų sėklomis, arbata ir pyragėliais.
   Iš ūkio nuvykome į Kukovičičev malūną. Išgirdome šio malūno istoriją, sužinojome, kaip gaminami miltai. Taip pat ragavome įvairių rūšių duonos, keptos iš čia sumaltų miltų.
   Po pietų pasiekėmeį "Gruska" urvą miške, karstiniame slėnyje. Grožėjomės upeliu, kriokliuku, kalnais, gėlėmis ir medžiais. Kaip puiku čia pasivaikščioti ir pailsėti! Vėliau keliavome traukinuku į raganos trobelę. Ten radome apie 100 eksponatų, kurie buvo pagaminti prieš 50 metų. Taip pat matėme senovinių suvenyrų.
   Nusileidę traukinuku nuo kalno, vykome į Olimje vienuolyną ir šokolado parduotuvę. Grįžę dalijomės įspūdžiais ir ruošėmės šeštadieniui – paskutinei viešnagės dienai.

2.jpg 3.jpg 3_1.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg

Orestas Slapšys, 7a klasė

 


   Rugsėjo 23 diena buvo skirta sportui. Iš pradžių stebėjome mokinių atliekamus akrobatinius pratimus ant žirgų. Po to buvome supažindinti su mokyklos sporto veiklomis. Turėjome išsirinkti, kokios sporto šakos užsiėmimuose dalyvausime. Mes su Austyna pasirinkome badmintoną, kiti galėjo rinktis krepšinį, futbolą, karatė.
   Pažaidę išėjome į žygį aplink Kozje. Įveikėme apie 6 kilometrus. Kokie gražūs vaizdai atsiveria nuo kalno viršūnės!
   Grįžę iš žygio, važiavome pietauti į "Turistična kmetija Pirš". Ten vyko ir sertifikatų įteikimo ceremonija. Kupini įspūdžių bei geros nuotaikos grįžome į laikinąsias šeimas. Kelsimės anksti, išvykstame 3.30 val.

1.jpg 2.jpg 3.jpg

4.jpg 5.jpg 6.jpg

7.jpg 8.jpg

Akvilė Sudvojūtė, 8b klasė

 

20170923 151335
   Per penkias vizito dienas pamatėme daug. Supratome, jog Kozje žmonės gyvena su gamta ir dėl gamtos. Tai jų didžiausias lobis ir jie tai supranta. Mes taip pat turėsime galimybę supažindinti projekto partnerius su savo mokykla ir Lietuvos gamta. Ketvirtasis ir paskutinis projekto partnerių susitikimas vyks pas mus, Lietuvoje, Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijoje. Tad laukiame svečių iš Italijos, Lenkijos, Slovėnijos ir Latvijos, kurie svečiuosis pas mus 2018 metų gegužės 7-11 dienomis.


Projekto mokykloje koordinatorė Regina Beinartaitė