Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija

Labas mokykla, sveiki sugrįžę draugai ir mokytojai!

Galerijoje „XII“ atidaryta neįgaliųjų draugijos fotografijų paroda

DSC 4654

   Sausio 22 dieną progimnazijos galerija „XII“ sukvietė mokinius į Panevėžio miesto neįgaliųjų draugijos projekto „Neįgaliųjų meninės saviraiškos neformalus ugdymas per fotografiją“ atidarymą. Jo pradžioje kalbėjo mokyklos direktorius Algirdas Gedeikis, kuris pasidžiaugė, kad atidaryta nauja paroda, kurios autorius šįkart yra ne vienas žmogus, o visas jų būrys. Nors šie fotografai nėra profesionalai, tačiau tai yra vyresnio amžiaus žmonės, turintys gražią idėją ir ją realizuojantys per fotografijos meną. Parodos iniciatorius, technologijų mokytojas  ir fotografijos būrelio vadovas Virgilijus Karosas pasidžiaugė, kad šitas autorių būrys – tai nuolat susiburiantys bendraminčiai, kuriuos vienija ne negalia, o fotografija. Parodos kuratorius Lionginas Skrebė mokiniams papasakojo, kad fotografija – tai matymo menas, todėl parodai atrinkdami darbus didesnį dėmesį kreipė į tai, ką autorius ar autorė pamatė, kad iš viso jie turi sukaupę apie 50 darbų, kad tai ketvirtoji jų draugijos paroda. L.Skrebė pristatė parodos atidaryme dalyvavusius autorius, iš kurių daugiausia buvo moterys. Jos pakomentavo savo darbus, o draugijos narys Alvydas Bajorūnas mokiniams papasakojo, kaip fotografuodamas naudojasi šiuolaikinėmis technologijomis, kurios leidžia išgauti įdomesnį vaizdą. Mokyklos direktorius A.Gedeikis padėkojo parodos kuratoriui, kad subūrė žmones prasmingai veiklai, palinkėjo visiems ir ateityje sėkmingai fotografuoti, įteikė gėlių, o prisiminimui  ir simbolinę mokyklos dovanėlę.

Mokytoja Laima Dargužienė


NAUJOS PARODOS MOKYKLOJE

  • Prie technologijų kabinetų - Integruotos lietuvių literatūros ir dailės pamokos „Metafora poezijoje ir dailėje“, 8b ir 8c kl. mokinių koliažų paroda.
  • Prie 20 kab. – 7d ir 8b kl. mokinių pjaustinių paroda.
  • Skaitykloje – VšĮ „Dailusis ornamentas“ paroda „Mantros“.
  • Skaitykloje - Paroda skirta sausio 13-osios d. įvykiams.
  • Bibliotekoje – 2a kl. mokinių kūrybinių darbų paroda „Rūpinkimės paukšteliais žiemą“
  • Prie 72 kab. – 5b ir 5d kl. mokinių piešinių paroda.
  • Prie 60 kab. – Juozo Balčikonio gimnazijos mokinių kūrybinių darbų paroda.
  • Galerijoje „Mano“ – 1-4 kl. mokinių kūrybinių darbų paroda „Žiema“.

Galerijoje „XII“ atidaryta Sergejaus Kašino darbų paroda „Portretai“

   Dvidešimt metų skaičiuojanti Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos Galerija „XII“ atidarė parodą „Portretai“, skirtą prisiminti fotografijos menininką Sergejų Kašiną. Į šios parodos atidarymą atvyko asmeniškai menininką pažinoję bendražygiai fotografai Gintaras Lukoševičius, Lionginas Skrebė, Algimantas Pakarklis, Valentinas Pečininas.
Galerijos erdvėse puikuojasi dvylika iškilių asmenybių portretų, dauguma jų – teatro kūrėjai: aktoriai Rimantas Pazikas, Romualdas Urvinis, Valentinas Masalskis, Algimantas Masiulis, Vidmantas Fijalkauskas, Donatas Banionis, Algirdas Paulavičius, Eugenija Šulgaitė, režisieriai Julius Dautartas ir Vaclovas Blėdis. Fotografijose įamžintas skulptorius Algimantas Vytėnas bei kunigas Tėvas Stanislovas.
Parodas organizuojantis technologijų ir fotografijos mokytojas Virgilijus Karosas atrinko fotografijas iš didžiulio S.Kašino šeimos saugomo archyvo.

Parengta, remiantis 2018 m. spalio 27 d. „Sekundės“ straipsnio „Menininkas gyvas savo darbuose“ medžiaga.

 


NAUJOS PARODOS MOKYKLOJE

 

Prie 20 kab. — 7d kl. mokinių pjaustinių paroda.

Prie technologijų kab. — 7-8 kl. mokinių piešinių paroda „Mano Panevėžys“.

Galerijoje XII — S. Kašino fotografijų paroda „Portretai“.

II a. fojė — mokinių darbų paroda „Simetrija karpiniuose – piešiniuose“.

Skaitykloje — VšĮ „Dailusis ornamentas“ narių paroda „Raganaitės“.

                       4a kl. mokinių piešinių paroda „Rudeniniai medžiai“.

Bibliotekoje — 4b kl. mokinių kūrybiniai darbai „Raudonasis klevas“.

                        4c kl. mokinių kūrybiniai darbai „Kirmelytės išėjo pasivaikščioti“

Prie 67 kab. — mokinių piešinių paroda „Rudeninės spalvos“.

Prie 60 kab. — mokinių piešinių paroda „Spalvos“.

Galerijoje „Mano“ — 1-4 kl. mokinių piešinių paroda skirta mokyklos vardadieniui.


 

NAUJOS PARODOS MOKYKLOJE

Prie technologijų kabinetų — 5-7 klasių mokinių tapybos paroda „Užgavėnių kaukė“.

Prie 20 kabineto — 7b klasės mokinių darbų paroda „Mozaika“.

Galerijoje „XII“ — VšĮ „Dailusis ornamentas“ tapybos ant šilko paroda „Sudie vasara“.

Mokyklos skaitykloje — Būrelio „Meno ABC“ piešinių paroda.

Mokyklos bibliotekoje — 3b klasės mokinių darbų paroda „Gėlės kontrastas“.

Prie 60 kabineto — „Veltinio darbų“ paroda.


NAUJOS PARODOS MOKYKLOJE

1. Prie technologijų kabineto: 5a, 5d, 7a, 7b klasių mokinių kalėdinių dekoracijų paroda.
2. Prie 20 kabineto: 5d ir 6b kl. mokinių Kalėdinių žaislų paroda.
3. Bibliotekoje: 2b klasės mokinių keramikos darbų paroda „Angele mano“. 3c klasės mokinių darbų paroda „Baltoji žiemužė“. 1b ir 1d klasių mokinių Kalėdinių sveikinimų paroda. 2a klasės mokinių kūrybinis darbas „Besmegenis“.
4. Skaitykloje: 6c ir 7c klasių mokinių darbų paroda „Žiemos pasaka“. 6b ir 6c klasių mokinių rankdarbių paroda „Sapnų gaudyklės“.
5. Prie dailės kabineto: mokyklinės olimpiados nugalėtojų ir prizininkų darbų paroda


 

Parodos mokykloje: 

1. I a. prie technologijų kab. 6 kl. mokinių grafikos darbų paroda. 
2. Galerijoje „XII“ Panevėžio dailės mokyklos mokinių grafinio dizaino baigiamųjų darbų paroda. 
3. Mokyklos skaitykloje būrelio 6b ir 6c klasių mokinių rankdarbių paroda „Sapnų gaudyklės“.
4. Mokyklos skaitykloje5-8 klasių mokinių kalėdinių žibintų paroda.
5. Bibliotekoje 2b klasės mokinių keramikos paroda „Angele mano“.
6. Bibliotekoje 3c klasės mokinių darbų paroda „Baltoji žiemužė“.
7. Prie dailės kab. 5–7 kl. mokinių piešinių improvizacijos pagal M.K.Čiurlionio kūrybą.„Galerijoje XII“ - mokyklos mokytojų: V.Gugaitės, S.Dambrauskienės ir A.Masiliūnienės dzenraizginių paroda "Čia ir dabar"

  Saulėtekio progimnazijos galerijoje atidaryta dzenraizginių paroda „Čia ir dabar“. Šios parodos autorės trys progimanzijos mokytojos: Virginija Gugaitė, Svetlana Dambrauskienė ir Asta Masiliūnienė .

   Viskas prasidėjo mokyklos psichologei Virginijai Gugaitei suorganizavus mokytojams dzenraizginių piešimo užsiėmimą.  Nors užsiėmime dalyvavo ir daugiau progimanzijos mokytojų, bet  būtent šioms trims mokytojoms tai peraugo į laisvalaikio užsiėmimą. 

   Zentangle, arba  dzenraizgymas, – savotiška meditacijos technika, „įsisąmoninimo meditacija“. Dr. J.Kabat –Zinnas knygoje „Kur eini, ten ir esi“ įsisąmoninimo meditaciją apibūdina taip: „Įsivaizduokite, kaip puiku atsikratyti noro viską vertinti „gerai“ ar „blogai“, užuot tiesiog džiaugusis kiekvienos akimirkos grožiu. Tai yra tikroji ramybė ir laisvė“ . Ši „smegenų joga“ skelbia saviraišką ir kūrybinė laisvę, užburia ir leidžia kiekvienam savyje atrasti menininką.

   Virginiją Gugaitę drąsiai galime vadinti dzenraizgymo pradininke „Saulėtekio“ progimazijoje. Kaip ir visi pradininkai pirmiausia šią piešimo techniką mokytoja išbandė pati.  Virginija savo darbuose nebijo naudoti spalvų. Vienuose darbuose matome mažas spalvų užuominas, nuspalvinti tik nedideli ornamentų plotai, kituose darbuose spalva padengto ploto daugiau. Šios autorės kompozicijose pastebėsime daug augalinių motyvų, taip pat ir stilizuotų vabzdžių siluetų. Žvelgiant į Virginijos Gugaitės darbus gali atrodyti, kad pro mikroskopą žvelgiame į pievą ir pieš mus atsiveria slaptas pasaulis su plika akimi nematomomis augalų detalėmis, slaptu vabalų gyvenimu bei mistiniu fėjų pasauliu.  Šie ornamentai primena raštus,  matytus kilimuose, arba raštus, matytus senuosiuose lietuvių liaudies siuvinėjimo rankdarbiuose.

   Svetlanos Dambrauskienės piešinius norisi pavadinti ,,linijiniais“. Galbūt todėl , kad čia linija labai aiškiai matoma, jos neslepia vingiai, linijos nėra paslėptos, jomis ne tik kuriamas, bet ir užpildomas piešinys. Šios kūrėjos darbai monochrominiai. Darbuose vyrauja juoda ir balta spalvos, keliuose darbuose įvedami rusvo molio spalvos plotai. Žvelgiant į S. Dambrauskienės darbus atrodo, kad žiūrime į pasakos iliustacijas. Piešiniuose iš už linijų išnyra paslaptingų būtybių veidai, į žiūrovą žvelgia daugybė didelių išraiškingų akių.

   Žvelgiant į Astos Masiliūnienės darbus atrodo, kad į juos žvelgiame per vandens filtrą. Piešiniuose vyrauja augaliniai motyvai, o aptakių formų detalės sukuria minkštumo įspūdį. Kiekvienas šios autorės piešinys tarsi atskiras pasaulis su savais gyventojais, savo istorija. Viename darbe jūržolių pasulis, kitame – tarsi oro burbuliukais aplipęs vandens gelmėje išaugęs medis. A. Masiliūnienės darbuose gausu detalių,  kurios sukuria piešinio daugiasluoksniškumą, suteikia piešiniui gylio.

   Veina iš dzenraizgymo plėtotojų dr. Meridith Yuhas teigia, kad šie piešiniai ne tik, smagus laisvalaikio užsiėmimas, bet ir puikius būdas laisvinti savo vaizduotę, pamirštant savo rūpesčius, mažinti stresą, pajusti akimirkos grožį, atsikračius nereikalingų minčių, aiškiau matyti siekiamą tikslą.  Kaip teigia pačios kūrėjos, dzenraizginiai – tai savotiškas jausmų perkėlimas lape, būdas, leidžiantis atsiverti patiems slapčiausiems širdies kampeliams. Tai gražus laikas sau, kai negalvoji apie krūvą neištaisytų sąsiuvinių, apie kasdienius buities darbus. Nors iš pirmo žvilgsnio daugelis raštų ir raizginių  gali pasirodyti sudėtingi, juos išnarpliojus lieka linijos, taškai ir įvairios į vieną nuoseklų raštą sulimpančios formos. Šie raizginiai tarytum gyvenimo sunkumai: jei juos suskaidytume į daug smulkesnių detalių, jie nebeatrodytų tokie baisūs ir neišsprendžiami.

 


Mokykloje atidarytos naujos parodos:

1. Prie technologijų kabineto - 5 klasių mokinių kalkografijos darbų paroda.
2. II a. pradinių klasių foje - fotografijų paroda "Mokyklos 40-čio jubiliejaus atgarsiai". Fotografijų autorius - mokytojas V.Karosas.
3. III a. pradinių klasių foje "Mano galerijoje" - 1 - 4 klasių mokinių piešinių paroda, skirta Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai.
4. „Galerijoje XII“ - mokyklos mokytojų: V.Gugaitės, S.Dambrauskienės ir A.Masiliūnienės Dzenraizginių paroda „Čia ir dabar“.


 

Fraktalai 

 

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos II aukšto fojė veikia tikybos mokytojos, psichologės Virginijos Gugaitės kūrybinių ieškojimų darbų paroda „Fraktalai“.

20160106 111017

Parodos pavadinimas tiesiogiai siejamas su technika, kuria atlikti darbai. Fraktalų piešimas – tai viena iš dailės terapijos rūšių, siekiančių padėti pažinti save. Būdas pažadinti savo miegančius kūrybinius gebėjimus.

Žodis fraktalas labiau asocijuojasi su matematika ar mokslo pasauliu ir iš pirmo žvilgsnio negali turėti nieko bendro su meno pasauliu. Šis terminas kilęs iš lotyniško žodžio,,fractus“, reiškiančio „sudarytas iš dalių“, ir yra vartojamas tiek matematikoje, tiek ir įvardinant aplinkos reiškinius. Fraktalinės formos (chaotiškai besikartojančios formos, sudarančios tam tikrą tvarką) yra visur aplinkui mus– tai ir debesys, ir kalnagūbrių viršūnės, ir gėlių žiedlapiai, ir jūros bangos, ir medžių lapuose atsikartojanti paties medžio forma ir dar daug kitų. Fraktalai šalia savo terapinės funkcijos yra ir atsipalaidavimo būdas, proga geriau pažinti save, kūrybiškumo skatinimas. Šią piešimo techniką atrado mokslininkė ir prichoterapiautė Tanzilija Polujachtova.

Parodoje pateikiama keturiasdešimt darbų, atliktų per vienerius  metus. Parodos autorė dailės techniką atrado kaip terapinę priemonę padėti  kitiems ir tik vėliau pati ėmė piešti.  Darbai atlikti vadovaujantis fraktalų piešimo taisyklėmis: A4 formato lape juodu tušinuku užsimerkus vingiuojama, raizgoma, pinama linija. Taip stengiamasi užpildyti kuo didesnį lapo plotą.  Atsiradę ploteliai tolygiai vientisai nuspalvinami. Spalvos renkamos nesąmoningai - imama ta spalva, prie kurios nusileidžia ranka.

Iš pirmo žvilgsnio visi parodoje eksponuojami darbai atrodo panašūs. Tačiau atidžiau juos pažvelgę patebėsime keletą tendencijų. Dalyje darbų užspalvinti plotai gana dideli, kituose matome daug mažų plotelių, susiliejančių į spalvų margumyną. Keliuose darbuose aiškiai matome ištįsusias figūras tarsi detales, atkeliavusias iš dailininko Stasio Eidrigevičiaus darbų.

Nors fraktalų piešimo technika nurodo sudaryti vientisą kompoziciją, dalyje parodoje pateiktų darbų galime pamatyti tendenciją, kai lape šalia vientisos kompozicijos atsiranda mažos, dažnai smulkios, atplaišos šone. Dar viena darbų grupė gali būti įvardyta kaip,,spygliuotieji“. Ramių apvalių formų kompozicijos centras vėliau tarsi apauga „spygliais“. Aštrios detalės darbams suteikia maištingumo, gal net šiek tiek priešiškumo.

Piešiniuose vyrauja ryškios kontrastingos spalvos. Labiausiai pastebimi raudonos spalvos atspalviai. Šalia jų dažnai atsiranda mėlynų ir žalių spalvų plotai.

Šie darbai savo stilistika primena ispanų dailinko Joan Miro kūrinius. Šio dailinko darbuose taip pat vyravo plonomis linijomis brėžiami siluetai, tarsi imituojantys žmonių ar gyvūnų siluetus. J. Miro kurdamas skyrė daug dėmesio pasąmonės reiškiniams, formų dermei bei žaismui. Joan Miro darbuose persipinančios figūros atskiriamos kontrastingomis spalvomis, taip sukuriant piešinį.

Fraktalų parodoje eksponuojami darbai kviečia žiūrovą „įjungti“ savo vaizduotę ir juose įžvelgti žmogaus, gyvūno ar net banalaus buitinio prietaiso siluetą. Kokią formą ar siluetą žiūrovas pamatys, priklausys nuo jo emocinės būklės, vaizduotės požiūrio į meną, autorę arba kitą išorinį dirgiklį.

Gyvename pasaulyje, kuriame nesunku pasiklysti. Surasti save, suprasti savo paskirtį šiame gyvenime sudėtinga. Pagrindinė fraktalų idėja, kad kiekvienas iš mūsų yra tobulas. Fraktalai padeda susikaupti, įsigilinti į savo mintis, semtis žinių ir jomis dalintis. Piešti užsimerkus, kai nereikia jokių akademinių žinių, kai seki savo širdies balsu, esi čia, tikras, pats savimi- vienas didžiausių malonumų.Taip gimsta kūryba. Per meditaciją- buvimą savimi.Tai atveria gebėjimą geriau suprasti savo troškimus bei priimti save tokį, koks esi.

J. Pudrigailaitė


  Parodos mokykloje

1. Technologijų kab. korpuse: 8 kl. mokinių batikos darbų paroda.
2. I a. nišoje mini Kalėdinių eglučių darbų paroda.
3. Prie 20 kab. 7a ir 7b klasių mokinių „Langinių paroda“.
4. II a. pradinių kl. fojė: Projekto „Noriu ir galiu“ gražiausių akimirkų fotografijų paroda.
5. Galerijoje „XII“ M.Šileikaitės – Čičirkienės ir E.Ivanausko fotografijų paroda.
6. II a. fojė mokytojos V.Gugaitės paroda „Fraktalai“. 2015 m.
7. II a. nišoje 7a ir 7b klasių mokinių „Langinių paroda“.
8. Prie 50 kab. mokinių darbų paroda, skirta mokyklos jubiliejui.
9. Skaitykloje: Meno ABC darbelių paroda "Akvariumai" ( mokyt.Edita Banevičienė).
10. Bibliotekoje: 4a kl. mokinių darbelių paroda Pavasario žiedai" (mokyt.Aura Svetikienė).
11. III a. nišoje mokinių medžio darbų paroda „Mozaika“.
12. Prie 67 kab. – V.Gurklytės ir D.Jagneraitės kūrybos darbų paroda.
13. Prie 60 kab. – 7c ir 7a kl. mokinių piešinių darbų paroda.
14. III a. pradinių kl. fojė: Projekto „Pažink. Puoselėk. Tęsk“ fotografijų paroda.

Copyright © 2022 Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Rights Reserved.