Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija

Labas mokykla, sveiki sugrįžę draugai ir mokytojai!

Baigiamasis projekto dalyvių susitikimas Vengrijoje


   Erasmus + projektas „Game as a Metod of Education“ jau artėja pabaigos link ir trys mūsų mokyklos mokytojos: Virginija Gugaitė, Virginija Žičkaitė ir Zina Girdvainienė antrą gegužės savaitę išskubėjo į tarptautinį projekto narių susitikimą Vengrijoje.
   Vésztő miestelis, esantis Vengrijos pietryčiuose, visai netoli Rumunijos sienos, turi 7500 gyventojų. Trečdalis gyventojų išpažįsta reformatų tikėjimą, todėl bažnyčia yra įsteigusi privačią mokyklą. Kita mokykla, esanti miestelyje, yra valstybinė. Pastarojoje mes ir lankėmės.
   Vengrijoje privaloma bendrojo lavinimo mokykla apima 8 klases: pradinę mokyklą ( 1- 4 klasės), kurią vaikai pradeda lankyti šešerių metų, ir žemesniąją vidurinę mokyklą (5-8 klasės). Po 8 klasių (14 metų) mokymas gali būti tęsiamas trijų tipų mokyklose – profesinėje, vidurinėje profesinėje ar aukštesnėje vidurinėje mokykloje.
   Vésztő pradinė mokykla išsidėsčiusi net keturiuose pastatuose. Ją lanko 422 mokiniai, dirba 47 mokytojai, tad remdamiesi skaičiais galime suprasti, kad erdvių mokykloje tikrai nestinga. Iš pradžių buvome pakviesti į netoliese esantį Menų centrą, viso miestelio kultūros širdį, į iškilmingą susirinkimo atidarymo renginį, kuriame mokiniai savo šventine programa ir pristatė mokyklą. Po apsilankymo klasėse ir vizito merijoje prasidėjo projekto narių darbas, numatytas programoje: tai ir detali per dvejus metus atliktų darbų apžvalga, ir diskusija, kaip įdomiau, patraukliau pateikti baigiamąjį projekto darbą, aptarta projekto sklaida bei baigiamosios ataskaitos juodraštinis variantas. Nors susirinkimo programoje buvo numatyta apsvarstyti daug rimtų darbų, joje pakako vietos ir kultūriniam paveldui pristatyti: susipažinome su senoviniais vengrų tautiniais muzikos instrumentais bei grožėjomės profesionaliais šokių viražais. Patys išmokę keletą pagrindinių šokio žingsnelių, pasipuošę vengrų tautinio kostiumo elementais, smagiai trypėme į muzikos taktą, ragavome vengriškų tradicinių patiekalų.
   Grįždamos namo dalijomės įspūdžiais, patirtimi, įsitikinome, kad visos projekto partnerių šalys yra įdomios savo žmonėmis ir kultūra, o Erasmus projektai suteikia galimybę jas patyrinėti, pažinti iš arčiau, papildyti savo žinių bagažą, patobulinti anglų kalbos gebėjimus, augti profesionaliai.

 

Naujos patirtys Ispanijoje


   Ketvirtojo tarptautinio projekto „Erasmus+“ „Žaidimas, kaip mokymo metodas“ etapo dalyviai - penki Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazijos pedagogai (direktorius Algirdas Gedeikis, mokytojos Rasa Plėtienė, Virginija Gugaitė, Zina Girdvainienė ir Virginija Žičkaitė) savaitei persikėlė į saulėtąją Ispaniją, nedidelį Alguenos miestelį Alikantės provincijoje. Projekto tikslas – kurti teigiamą mokyklos mikroklimatą, mažinti stresą, ugdyti emocinę gerovę, gerinti tarpasmeninius santykius, išmokti naujos mokymo strategijos, siekiant sukurti teigiamą ir motyvuotą mokymosi aplinką. Dalyviai iš Graikijos, Prancūzijos, Vengrijos, Turkijos ir Lietuvos balandžio 8-12 d. čia dalijosi gerąja pedagogine patirtimi.
   Lankydamiesi Alguenos merijoje ir klausydamiesi merės pasakojimo sužinojome, kad miestelis nuo seno garsėja marmuro ir vyno gamyba bei migdolų auginimu. Alguenoje apie 1400 gyventojų. Miestelis turi tik pradinę mokyklą, o vyresnio amžiaus mokiniai mokytis važiuoja į didesnius miestus. Šioje vietovėje nėra vaikų darželių, Ispanijoje jie labai brangūs, todėl vaikų lavinimas mokykloje pradedamas nuo 3 metų. Besisvečiuojantiems mokytojams buvo neįprasta stebėti mažuosius mokyklinukus su kuprinėlėmis ant pečių, besibūriuojančius mokyklos kiemelyje. Pamokos mokykloje prasideda 9 valandą ryto ir baigiasi 14 valandą, tad tėvai vaikus atveda rytą ir pasiima pasibaigus pamokoms. Visi mokiniai, nepriklausomai nuo amžiaus, pamokas pradeda ir baigia tuo pačiu metu. 12 valandą visi turi valandos trukmės priešpiečių pertrauką, kurios metu gali žaisti žaidimus, sporto aikštelėje gainioti kamuolį.
   Projekto dalyviai susipažino su Alguenos Virgen Del Remedio pradinės mokyklos mokytojais, mokiniais bei jų tėvais. Svečiai iš įvairių šalių stebėjo pamokas. Visus itin sužavėjo žmonių bendruomeniškumas. Vizito metu mokinių tėvai nuoširdžiai dalyvavo projekto veiklose: pristatė ispaniškus patiekalus, su vaikais šoko tradicinius tautinius šokius. Jautėme, kad toks šiltas bendravimas šioje mokykloje įprastas - vaikai čia kasdien patiria pažinimo, bendravimo ir bendradarbiavimo džiaugsmą.
Vizito darbotvarkė buvo apgalvota ir įvairi. Mokytojai klausė paskaitos apie „Lego“ žaidimų naudą ir žaidimo, kaip mokymo(si) metodo, privalumus. Vėliau stebėjo matematikos pamokas, kuriose buvo taikomi žaidimo elementai. Dar sykį teko įsitikinti, kad žaidimas skatina vaizduotę ir kūrybiškumą: vaikai, neapkrauti labai sunkiomis užduotimis, jautėsi laisvai, drąsiai ir linksmai.
   Projekto dalyviams buvo pristatytos programos ,,Puzzle“, ,,Apps“, taikomos ispanų mokyklose. Taip pat mokymosi proceso organizavimo metodas „Flipped classroom“ (liet. atvirkštinė klasė), kuris skiriasi nuo tradicinio mokymosi. Atvirkštinėje klasėje mokiniai namuose savarankiškai susipažįsta su nauja tema, o pamokos metu klasėje ją įtvirtina. Šį metodą ispanai taiko mokydami vyresniuosius mokinius. Netikėtai maloniai nustebino lektorius, vedęs seminarą, kuris dėvėjo marškinėlius su Lietuvos krepšinio simbolika. Danielis Martinezas didžiuodamasis papasakojo, kad yra geras legendinio krepšininko Arvydo Sabonio draugas.
Projekto programa buvo sudaryta taip, kad svečiai galėtų dalyvauti ir edukacinėse veiklose už mokyklos ribų. Mokytojai apsilankė Alguenos etnografiniame muziejuje, kuriame eksponuojami senieji žemdirbystės ir vynuogių auginimo bei vyno gamybos įrankiai. Projekto dalyviams teko pasukti galvas, parodyti išmonę atliekant kūrybines praktines užduotis netradicinėje erdvėje. Smagu buvo pamatyti garsiąją Santa Barbaros pilį, aplankyti turtingą archeologijos muziejų.
Penkių dienų viešnagė svečioje šalyje pralėkė nepastebimai greitai. Ispanija sužavėjo ne tik nuostabia gamta: Viduržemio jūra, marmuro kalnais, vynuogių ir migdolų plantacijomis bei aukštu ir saulėtu dangumi. Įvairūs užsiėmimai praturtino pedagoginę patirtį, padėjo projekto grupei susidraugauti, nuoširdžiai bendrauti. Taigi, projekto „Erasmus+“ „Žaidimas, kaip mokymo metodas“ etapas Alguenoje atvėrė naujų galimybių, mokytojai atnaujino ir pagilino didaktikos žinias, kurios yra bet kokios praktinės veiklos pagrindas.
Graikijos, Ispanijos, Prancūzijos, Vengrijos, Turkijos ir Lietuvos pedagogai tęs projekto sklaidą ragindami nepamiršti, kad, pasak pripažinto italų pedagogo Francesco Tonucci, „suaugusieji nuoširdžiai bando trukdyti žaidžiantiems vaikams ir apkartina nevaržomą, laisvą ir džiaugsmingą žaidimo dvasią“, ir skatins žaidimą, kaip metodą, kuo dažniau taikyti pamokose.


„Saulėtekio“ progimnazijos mokytoja metodininkė Rasa Plėtienė,
projekto „Žaidimas, kaip mokymosi metodas“ dalyvė

 

 

 

Integruota pasaulio pažinimo ir tikybos pamoka


   Vasario 28d. „Saulėtekio“ progimnazijos mokytojos Živilė Raščiuvienė ir Virginija Gugaitė 3c klasės mokiniams vedė integruotą pamoką „Kokias šventes švenčiame?“ Pamoka vyko klasėje ir aktų salėje. Jos metu mokiniai ne tik atliko mokytojų pateiktas užduotis, bet ir žaidė žaidimą. Šį mokymo žaidimu metodą mokytojos parsivežė iš projekto „Erasmus+ Game as a method of education“, vykusio viešint Turkijoje.
Pamokos pabaigoje trečiokai džiaugėsi, kad jiems ši pamoka buvo įdomi, patiko žaidimas. Įsitikinome, kad integruotos pamokos mokiniams įdomios ir naudingos.Mokytoja Ž.Raščiuvienė

 

Spalis. Bursa. Projektas GAME.

   Rodos, tik išlydėjome svečius iš Lietuvos, o jau į naują projekto etapą pakvietė kolegos iš Turkijos. Mes, penkios „Saulėtekio“ progimnazijos mokytojos (Z. Girdvainienė, V. Gugaitė, D. Lebedevienė, V. Lizdenienė, V. Žičkaitė), nuo spalio 14 iki 20 dienos viešėjome Bursos mieste, dalinomės pedagogine patirtimi su mokytojais iš Graikijos, Ispanijos, Prancūzijos, Vengrijos ir Turkijos. Darbotvarkė buvo kupina ne tik informacijos apie žaidimus kaip ugdymo metodą, bet ir naudingų praktinių užsiėmimų, nuoširdžių pašnekesių kavos pertraukėlių metu. Turėjome puikią progą apžiūrėti Orhan Tezcan pradinę mokyklą, pabendrauti su jos mokiniais, pedagogais. Buvo surengti dalykiniai susitikimai su Turkijos Švietimo ministerijos atstovais,  Bursos Švietimo skyriaus vedėju, kaimyninių mokyklų direktoriais. Po GAME  projekto veiklų šeimininkai maloniai kvietė susipažinti ne tik su Bursos miesto, bet ir Izmiro istorinėmis, kultūrinėmis, architektūrinėmis įžymybėmis, dalyvauti edukaciniuose keramikos dekoro ir lėlių teatro Karagioz užsiėmimuose. Savaitė – lyg viena žavinga akimirka. Taip būtų galima apibūdinti šią nuostabią projektinės GAME veiklos atkarpą.

V. Lizdenienė

G.A.M.E. - ŽAIDŽIAME PASAKĄ


   Tarptautinio projekto G.A.M.E. veiklos nesustoja. Nuo rudens prasidėjo antri darbo metai. Dar viešėdami Panevėžyje G.A.M.E. dalyviai nusprendė, kokios užduotys turės būti atliktos rugsėjį. Vos prasidėjus mokslo metams, pradinių klasių mokytojos, taikydamos kubo metodą, užkrėtė savo mokinius patrauklia veikla – žaidžiant sukurti pasaką.
   Trečiokai ir ketvirtokai žaisdami mėtė kubelius, kurių sienelės buvo papuoštos paveikslėliais. Burtai lėmė veikėją, veiksmo vietą, laiką, o pasakos siužetą teko sukurti patiems mažiesiems žaidėjams. Vaikai smagiai padirbėjo: buvo parašyta nemažai įdomių pasakaičių. Kai kurie rašto darbeliai buvo trumpučiai, o kai kurie - išplėstos stebuklinės pasakos pavyzdžiai. Visi rašinėliai buvo atiduoti skaitytojų teismui, o geriausiu išrinktas 4c klasės mokinio Augusto Vireliūno kūrybinis darbas.
   Pradinukų korpuso trečio aukšto sieną papuošė ne tik įspūdingi rašto darbai, bet ir dar vienos užduoties rezultatai. Perskaitę pasakas, vaikai jas iliustravo. Dabar šalia pasakaičių parodėlės puikuojasi ir piešiniai, kuriuose pavaizduoti kūrinių veikėjai skirtingose situacijose. Garbingiausioje vietoje – iliustracijų konkurso nugalėtojo Vėjo Paurio iš 4c piešinys.
   Beje, vaikams buvo daug džiaugsmo, kai pasakų kubo žaidimo nugalėtojus pasveikino ir apdovanojo progimnazijos direktorius. O mokytojos buvo paprašytos metodinio susirinkimo metu pristatyti šį įdomų žaidimą, lavinantį mokinių kūrybingumą.


Vilija Lizdenienė

Projekto  „Žaidimas kaip mokymosi metodas“ dalyvių susitikimas Lietuvoje

   Visi metų laikai Lietuvoje savaip įspūdingi. Vasarą žavimės Baltijos bangomis, šeimų atostogomis prie ežerų. Rudeninį liūdesį išvaiko degančios krintančių lapų spalvos, porelių pasivaikščiojimai ilgais parkų takais. Žiemą grožimės vaikų, žaidžiančių sniego karą, krykštavimu, šerkšnotais augalais ir tvoromis. Pavasaris – bene pats gražiausias metų laikas - papuošia gamtą žiedais, šimtais žalių atspalvių, o žmones – naujomis viltimis, netikėtumais, svajonėmis. Tuomet labai gera keliauti, susipažinti, ieškoti naujovių.

   Saulėtekio“ progimnazijoje šis pavasaris gausus projektų, suteikiančių puikią galimybę bendradarbiauti, plėsti draugų ratą. Vien gegužę peržvelgę galime didžiuotis nemenkais darbais. Štai mėnesio pradžioje įvyko penkių dienų Erasmus + projekto ,,Green Europe” partnerių susitikimas, pabaigęs dvejų metų trukmės įspūdingus darbus. Už gamtosauginę veiklą mokykla apdovanota Žaliąja vėliava, kuri progimnazijos direktoriui A. Gedeikiui buvo įteikta gegužės 18 d. O priešpaskutinę šio mėnesio savaitę sulaukėme dar vienų svečių -Erasmus+ projekto ,,Game as a method of education” (,,GAME” - ,,Žaidimas kaip mokymosi metodas”) dalyvių iš Graikijos, Ispanijos, Prancūzijos, Turkijos ir Vengrijos.

   Nuo praeitų metų rugsėjo pradėtas bendras darbas (koordinatorė – V. Gugaitė) jau buvo sutelkęs skirtingų šalių pedagogus įvairioms veikloms Prancūzijoje ir Graikijoje.  Stebėjome kolegų pamokas, aptarėme žaidimų svarbą ugdymui ir ugdymuisi, analizavome vadovėlius, svarstydami galimybes taikyti žaidybines veiklas. Kai grįžome pasisėmę patirties, dalinomės įspūdžiais, balandžio mėnesį vedėme integruotas atviras pamokas (Ž. Raščiuvienė, V. Lizdenienė 2c klasėje, o R. Plėtienė, V. Žičkaitė – 3c), skirtas miesto pedagogams. Užsiėmimai su naujovėmis, su įdomiais žaidybiniais elementais davė naudos ir mokiniams, ir pedagogams.

   Dabar šešiašalio ,,GAME“ projekto mokytojus mielai pasikvietėme į Lietuvą. Gegužės 21-oji –dalyvių susitikimo Panevėžyje, ,,Saulėtekio“ progimnazijoje, diena. Laukėme, ruošėmės, iškilmingai priėmėme su duona ir druska, su pradinių klasių mokinukų koncertu. Po to aprodėme mokyklą, kuri svečius stebino ir džiugino turtingais kabinetais, estetiniu klasių vaizdu, technologijų taikymo galimybėmis bei linksmais, labai mėgstančiais žaisti vaikais. Veiklos programa buvo sudaryta taip, kad projekto dalyviai galėtų susipažinti ne tik su progimnazijoje taikomais žaidybiniais mokymo metodais, bet ir dalyvautų edukacinėse veiklose už mokyklos ribų. Pirmadienio popietinis laikas mūsų užsienio draugams turiningai prabėgo Niūronyse (Anykščių raj.),mokantis tradicinių aukštaitiškų žaidimų, kepant ruginę duoną, gėrintis nuostabia mūsų šalies gamta.

    Antrasis projekto Lietuvoje rytas svečiams suteikė galimybę stebėti atviras pamokas (jas vedė Z. Girdvainienė, R. Plėtienė, Ž. Raščiuvienė,) ne tik progimnazijoje, bet ir socialiniuose partneriuose – vaikų darželiuose. ,,Žvaigždutėje“ (direktorė – A. Morkūnienė, pavaduotoja ugdymui – L. Petrauskienė) buvome supažindinti su pačių mažiausių vaikučių veiklomis (auklėtoja – V. Čemerienė), o auklėtoja D. Šlekienė pristatė stebėtojams lietuviškas lopšines. Užsiėmimo metu vaikai ne tik klausėsi, bet ir žaidė, dalyvavo edukacijoje. Atsisveikinantiems su ,,Žvaigždute“ svečiams buvo įteiktos auklėtojos R. Šantarienės pagamintos lininės lėlytės, kurias projekto dalyviai išsinešė kaip pačias brangiausias dovanas. ,,Aušra“ (direktorė – V. Samulionienė, pavaduotoja ugdymui – A. Bernatavičienė) svečius ne mažiau nustebino. Turėjome galimybę susipažinti su priešmokyklinių grupių vaikais. Atvykusiems iš užsienio pedagogams buvo įdomu stebėti pamokėles, bendrauti su vaikais ir auklėtojomis (D. Dubnikiene, L. Puinauskaite, L. Vilkiene, J. Gabriene), pristačiusiomis pratybų sąsiuvinius, komentavusiomis auklėtinių pasiekimus. Netikėtai pataikėme į žavingą koncertuką: priešmokyklinės grupės vaikučiai ruošėsi išleistuvėms, o mes jų dainomis buvome draugiškai išlydėti iš darželio.

   Antradienio popietė projekto dalyviams buvo tikrai turininga ir svarbi. Jie drauge su progimnazijos direktoriumi A. Gadeikiu buvo pakviesti į Savivaldybę susitikti su Panevėžio  vicemeru, Švietimo ir mokslo komiteto nariu P. Luomanu. Svečiai buvo šiltai sutikti, išklausė trumpo pasakojimo apie Lietuvą ir Panevėžį, apie mūsų švietimo pasiekimus. Projekto dalyviams buvo įteiktos mielos atminimo dovanėlės. Kiekvienos šalies atstovai dėkojo P. Luomanui už šiltą priėmimą, džiaugėsi draugiška atmosfera, išsakė susižavėjimo pilnus pastebėjimus apie mūsų šalį ir miestą. Po susitikimo su vicemeru Laisvės aikštėje buvo apsiniaukę , bet svečiams pavasarinis lietutis nesutrukdė dalyvauti ekskursijoje po Panevėžį, sužinoti jo įsikūrimo ir klestėjimo istoriją, o po to vykti į ,,Glasremis“ stiklo bei ,,Midenės“ šamotinio molio dirbtuves. Ne tik stebėtojais buvome, aktyviai dalyvavome mokymuose, lipdėme skulptūrėles. Beveik visiems svečiams tai buvo pirmas gyvenime kūrybinis prisilietimas prie molio, davęs, beje, labai džiugių rezultatų: surengėme dirbinių parodėlę, kurios eksponatus galėjome palyginti su visai šalia buvusiais mūsų progimnazijos pradinukų darbeliais. Žaisminga nuotaika neapleido svečių iki pat vakaro.

   Kitos dienos ryte ,,Saulėtekio“ progimnazijos anglų kalbos mokytoja Z. Girdvainienė pakvietė susipažinti su jos vestos integruotos anglų k. ir gamtos pažinimo pamokos metodika. Pedagogė pristatė taikytus veiksmingus mokymo metodus, įtraukė svečius į pradinukų pamėgtus žaidimus, padedančius puikiai mokytis anglų kalbos, gamtos pažinimo. Į refleksijos lapą po šio užsiėmimo buvo prirašyta daug pagiriamųjų žodžių mokytojai, supažindinusiai su žaidimais, skatinančiais mąstyti, kurti, greit ir veiksmingai įsidėmėti anglų kalbos leksikos vienetus.

   Popietinis trečiadienio laikas buvo skirtas pristatyti svečiams Biržų miestą, karstinius šio rajono reiškinius, Kirkilų apžvalgos ,,apverstą luotą“, dalyvauti pojūčių tako edukacijoje. Grįždami aptarėme, kokį poveikį gali mokiniams padaryti mokymasis netradicinėse erdvėse, naudojant žaidybinius elementus.

   Ketvirtadienį ir penktadienį iš ryto projekto ,,GAME“ dalyviai klausėsi kviestinių viešnių – bibliodramos supervizorės V. Raubaitės-Mikelionienės ir psichologės, grupės psichoterapeutės  R. Kuprytės – paskaitų su žaidybinėmis veiklomis. Laikas prabėgo nepastebimai. Užsiėmimai ne tik praturtino pedagogus patirtimi, bet ir padėjo grupei susidraugauti, sudarė sąlygas nuoširdžiai pabendrauti, atsiverti, išsakyti savo emocijas.

   Ketvirtadienio popietę progimnazijos svečiai buvo išvykę susipažinti su Lietuvos kryždirbyste ir kryžių simbolika (objekto, JUNESCO įtraukto į pasaulio nematerialaus paveldo sąrašą) į Kryžių kalną. Sugrįžę iš turiningos kelionės jie buvo pakviesti kasmetinėn ,,Saulėtekio“ progimnazijos šokių šventėn (renginio organizatorė – šokio mokytoja A. Šidlauskaitė). Įkvėpti linksmų mažųjų saulėtekiečių šokių, Seimo nario P. Urbšio ir kitų svečių sveikinimų progimnazijos bendruomenės nariai susivienijo plojimuose.  Nuotaikingas, žaismės kupinas vakaras dovanojo šypsenas kiekvienam: ir dalyviui ir žiūrovui.

   Paskutiniąją projekto ,,Game as a method of education“ dieną ,,Saulėtekio“ progimnazijoje svečiai dalyvavo dzenraizgymo (šį meditacinio meno būdą sukūrė menininkai R. Robertsas ir M. Thomas) ir fraktalinių piešinių kūrybinėse dirbtuvėse, organizuotose mūsų mokyklos darbuotojų S. Dambrauskienės, V. Gugaitės ir J. Pudrigailaitės. Minėtame užsiėmime projekto dalyviai suprato, kad, norint piešti, nereikia būti menininku ar turėti ypatingą talentą. Kiekvienas, šiek tiek pasipraktikavęs, gali kurti nepakartojamus, nuostabius paveikslėlius, o drauge ir atsipalaiduoti, nusiraminti. Dzenraizgymu sėkmingai gali užsiimti ir vaikai, ir suaugusieji. Tikimės, projekto dalyviai puikiausiai galės pasinaudoti šia veikla savo mokyklose.

   Popietinis penktadienio darbo laikas mūsų svečiams nebebuvo labai įtemptas, užsiėmimo metu buvo vertinama, kiek savaitės pradžioje išsikelti lūkesčiai atitinka savaitės pabaigoje susumuotus veiklų rezultatus. Buvo pristatyta ir kito susitikimo darbo programa. Projekto vadovas S. Yesilbag  pakvietė  ,,GAME“ dalyvius spalio mėnesio priešpaskutinę savaitę atvykti į Turkijos miestą Bursą tolimesniam bendradarbiavimui.

   Paskutinis mūsų programos akcentas - atsisveikinimo vakarienė restorane ,,Nendrė vėjyje“  su šauniuoju folkloro ansambliu ,,Raskila“ (vadovė – L. Vilienė). Po prasmingų savaitės darbų – pavydėtino smagumo lietuviškos dainos ir šokiai, jauki aplinka, skanus maistas, malonus aptarnavimas... Visa tai svečius tiesiog užbūrė. Jie vis kartojo, kad Lietuva žavinga, kad jie laimingi bent trumpai čia pasisvečiavę. Gera girdėti tokius žodžius. Jie, žinoma, įpareigoja tobulėti, bet drauge ir labai džiugina, skatina didžiuotis savo šalimi, jos žmonėmis. Belieka laukti kitų galimybių puikiai pristatyti savo šalį, jos švietimo, kultūros pasiekimus.

Vilija Lizdenienė, ,,Saulėtekio“ progimnazijos etikos mokytoja, projekto ,,Žaidimas kaip mokymosi metodas“ dalyvė

 

 

Projekto G.A.M.E. veiklų savaitė – po Rodo saule

   Kiekviena diena atneša ką nors naujo, nepažinto. Kiekviena diena dovanoja galimybę kurti santykius su nuolat šalia esančiais arba naujai sutiktais žmonėmis. Kovo priešpaskutinė savaitė mums, penkioms „Saulėtekio“ progimnazijos mokytojoms (V. Gugaitei, V. Žičkaitei, R. Plėtienei, Ž. Raščiuvienei, V. Lizdenienei), buvo kupina patyrimo bendraujant su Europos šalių mokytojais, dalyvaujančiais tarptautiniame "Game as a Method of Education" (G.A.M.E.) projekte. Tai jau antras pedagogų susitikimas, praėjus vos trims mėnesiams nuo pirmojo, surengto Prancūzijos Bordo mieste. Šįkart projekto renginiai buvo organizuoti Graikijoje, Rode.

   Penkių dienų darbinė viešnagė pralėkė nepastebimai. Pirmąją susipažinome su Rodo 18-osios pradinės mokytojais, mokiniais, tėvų komiteto nariais, stebėjome pamokas; vakare užsiėmimai vyko Egėjo universitete (darbui grupėse vadovavo profesorė A. Tsibidaki).

   Antrąją dieną turėjome galimybę kino teatre žiūrėti filmą "The History of Rhodes"  („Rodo istorija“) 9D formatu, stebėti antrokų pamoką Rodo dailės muziejuje, apsilankyti Valdovų rūmuose senamiestyje. Trečiadienio ikipietinis darbas prasidėjo edukaciniame miesto centre Rodini parke: stebėjome antrokų gamtos pažinimo pamoką Drugelių take, o popiet buvo surengtos sportinės mokinių, o vėliau – ir mokytojų varžybos. Vakare aplankėme miesto senovinius architektūros, kultūros paminklus.

   Ketvirtadienį buvo parodyta atvira ketvirtokų pamoka „Istorijos mokymas per mitus ir pasakas“, parengta  Rodo vertėjų ir rašytojų centro darbuotojų. Po nedidelės pertraukos buvome supažindinti su loginį mąstymą padedančiais ugdyti stalo žaidimais, kuriuos pristatė jų autorė Ch. Skoumpourdi. Ketvirtadienio popietę (iki vakaro), suradom laisvo laiko ir savarankiškai buvome nuvykusios į įspūdingo grožio miestuką Lindos, apžiūrėjome jo akropolį, nuostabų senamiestį su baltučiukais namais, paplūdimį. Vakare, grįžusios į Rodą, dar dalyvavome ekskursijoje.  Gidė projekto dalyvius supažindino su šiuolaikinėmis miesto įžymybėmis.

   Kovo 25-oji – graikų išsivadavimo iš turkų imperijos priespaudos diena. Mokykloje Nepriklausomybės diena buvo švenčiama anksčiau, penktadienį. Turėjome puikią progą pasimėgauti mokinių surengtu istoriniu spektakliu, pasiklausyti jų atliekamų liaudies dainų, pasižiūrėti tradicinių graikų šokių. Po šventinio renginio buvo numatyti projekto logotipo rinkimai. Kiekvienos šalies – projekto dalyvės – mokykloje sausio-vasario mėnesiais vyko logotipo kūrimo konkursai. Varžėsi pradinių klasių mokiniai. Po vieną konkurso laimėtojo darbą pedagogai atsivežė į Rodą. Iš  šešių logotipų reikėjo išrinkti geriausią. Malonu pažymėti, kad juo pripažintas mūsų mokyklos  ketvirtokės  Agotos  Eigirdaitės sukurtas darbas. Po šių rinkimų buvo pristatytos tolimesnio bendradarbiavimo gairės. Mums tai ypač svarbu, nes kitas susitikimas vyks Lietuvoje.

   Darbo diena baigėsi, bet mums dar buvo padovanota ekskursija po Rodo muziejų – akvariumą. Apžiūrėjome archeologinius radinius, išklausėme pasakojimo apie Egėjo jūros biologinę įvairovę, stebėjome akvariumų gyvūnus.

   Vakare mūsų laukė atsisveikinimo vakarienė restorane su tradiciniais graikų valgiais, nacionaline muzika, šokiais. Džiaugėmės patirtais įspūdžiais ir mintimis jau kėlėmės į gegužės mėnesio susitikimą Lietuvoje. Bus labai malonu priimti svečius ir jiems pristatyti pradinukų ugdymą per žaidimus, supažindinti su savo šalies ir miesto  įžymybėmis.

Vilija Lizdenienė

Copyright © 2022 Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Rights Reserved.