Back To Top

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija

Labas mokykla, sveiki sugrįžę draugai ir mokytojai!

 „Sibiro haiku“ pelnė Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimą

Sibiro haiku

2021 metų spalio 22 dieną Frankfurto knygų mugėje paskelbta, kad geriausia Vokietijos jaunimo literatūros apdovanojimo (vok. Deutscher Jugendliteraturpreis) knyga jaunimo kategorijoje išrinkta Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“. Į vokiečių kalbą knygą išvertė Saskia Drude.

Vokietijos jaunimo literatūros premija teikiama kasmet, siekiant atkreipti dėmesį į įdomiausias per praėjusius metus vokiečių kalba išleistas knygas ir pateikti skaitytojams rekomendacijas bei orientyrus.

Sibiro haiku1

Apdovanojimą atsiėmė „Sibiro haiku“ vertėja Saskia Drude. Nuotr. © Sebastian Kissel

Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“ yra knyga apie vaiko sugriautas svajones – norą keliauti po pasaulį sugriauna 1941 m. į namus pasibeldę kareiviai, o vėliau – kelionė į Sibirą. Tai knyga ne tik apie pagrindinio veikėjo Algiuko, bet tai tūkstančių žmonių, tautos skausmingos istorijos pasakojimas.

„Sibiro haiku“ jau ne kartą apdovanota Lietuvoje ir užsienyje. Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus knyga apdovanota Prano Mašioto premija už Geriausią 2017 metų vaikų ir paauglių knygą. Kultūros ministerijos organizuojamame Knygos meno konkurse 2017 metais pagrindinė Metų premija skirta dailininkei Linai Itagaki už inovatyvų aktualios temos pateikimą, taiklų šrifto panaudojimą, jo dermę su įtaigiomis iliustracijomis. Knyga išrinkta į kūrybiškiausių 2017 metų knygų dvyliktuką. „Sibiro haiku“ 2020 metais įtraukta į IBBY Garbės sąrašą. 2020 metais autorėms įteiktas tarptautinis Janio Baltvilko apdovanojimas.

                                                                                     Informacija iš www.ibbylietuva.lt

 


Tarptautinis „The White Ravens“ katalogas 2021m. papildytas dviem lietuvių autorių knygomis

pasipilde

   Kasmet Tarptautinė jaunimo biblioteka  (vok. Internationale Jugendbibliothek), įkurta Jellos Lepman Miunchene, įsigyja apie 10000 vaikų ir paauglių knygų iš viso pasaulio leidėjų. Iš šių knygų bibliotekos specialistai išrenka 200 reikšmingiausių knygų, kurios su trumpomis anotacijomis pristatomos kataloge anglų kalba.

Į 2021-ųjų tarptautinį vaikų literatūros katalogą „The White Ravens“ („Baltieji varnai“) atrinkta 200 vaikų ir paauglių knygų iš 54 šalių, išleistų 38 kalbomis.

Į katalogą atrinktos ir dvi lietuvių autorių knygos –

Dianos Gancevskaitės „Lota“ (išleido „Dominicus Lituanus“)   ir

Kotrynos Zylė „Mažas kaip vabalėlis“ (išleido „Dvi tylos“).                                                           

                                                                                                         Informacija iš www.ibbylietuva.lt

 


Padėka 

padeka

     Visų skaitančiųjų vardu dėkoju Atui Paškevičiui (2a kl.), Mikui Mališauskui (2c kl.), Pijui Batėnui (3a kl.), Miglei Adomaitytei (3c kl.) už padovanotas knygas progimnazijos bibliotekai.

        

  2021 m. spalio mėn.                                                                          Bibliotekos vedėja

 Ramutei Skučaitei – 90

            Poetė, dramaturgė, vertėja – tai tik keli žodžiai, apibūdinantys Ramutę Skučaitę. Ne viena kartą užaugo su jos eilėraščiais ir pjesėmis. Skambūs, žaismingi, kupini nuoširdumo Ramutės Skučaitės eilėraščiai mėgstami ir dabar. Spalio 27 dieną minėsime poetės  90 – metį. Ta proga su antrokais aptarėme poetės gyvenimą, susipažinome su jos kūryba. Išsiaiškinome, kad poetai yra tie, kurie kuria eilėraščius (kai kurie antrokai prisipažino ir patys bandantys kurti), o eilėraščiai gali virsti ir dainomis. Paskaičius keletą Ramutės Skučaitės eilėraščių, mokiniai prisipažino, kad yra girdėję šiuos eilėraščius. Tai tikrai liudija, jog R.Skučaitė populiari ir mėgstama poetė. Antrokai sužinojo, kad ši poetė su tėvais dalį vaikystės ir jaunystės praleido Panevėžyje. Čia lankė ne tik paprastą mokyklą, bet ir mokėsi muzikos mokykloje. Susitikimo pabaigoje mokiniai sprendė poetės sukurtą eiliuotą galvosūkį, bandydami įterpti „pabėgusį“ skiemenį ir taip atspėti žodį. Smagi buvo užduotėlė! O mokantis eilėraštį atmintinai bus galima pasinerti į nuostabų R.Skučaitės poezijos pasaulį.

                                                                                                            Bibliotekos vedėja Laima

 


Pirmokai bibliotekoje

Apsipratę mokykloje ir sužinoję, kad čia yra biblioteka, pirmokai su nekantrumu laukė vizito į „knygų namus“. Vieni jau susidraugavę su visomis raidelėmis, kiti dar pamažu susipažįstantys, bet visi smalsūs ir žingeidūs pirmokėliai apsilankė progimnazijos bibliotekoje. Pirmiausia mes išsiaiškinome, kuo biblioteka skiriasi nuo knygyno ir kaip galima tapti bibliotekos skaitytoju. Po to mokinukai apžiūrėjo bibliotekos patalpas, sužinojo, kur galima rasti jiems skirtų knygų, susipažino su išdavimo ir grąžinimo tvarka. Norintiems skaityti buvo išduoti progimnazijos bibliotekos skaitytojo bilietai. Išklausę „knygelės“ prašymų ir pasižadėję juos vykdyti, pirmokai paniro į spalvingą knygų pasaulį.

                                                                                  Bibliotekos vedėja Laima


Skaitymo iššūkis įveiktas!

                                                 skaitymo issukis1     skaitymo issukis2

   Rugpjūčio 31 dieną  baigėsi skaitymo skatinimo akcija  „Vasara su knyga“. Joje dalyvavo beveik 18 tūkstančių skaitytojų. „Knyga – vasaros desertas!“ – skelbė šių metų akcijos šūkis.

   Knyga vasaros metu, manyčiau, mėgavosi ne vienas mūsų progimnazijos mokinys, bet dalyvauti akcijoje išdrįso nedaugelis. Tarp jų – broliai Majus ir Joris, kaip kontaktinę biblioteką nurodę progimnazijos biblioteką. Majus mokosi 3-čioje klasėje, o Joris šiemet pradėjo lankyti 1-ą klasę. Majus tapo aktyviu skaitytoju tik atėjęs mokytis į mūsų mokyklą. Jo perskaitytų knygų sąrašas gana įspūdingas. Knygelėmis aprūpindavo ir savo broliuką Jorį. Organizatoriai kiekvieną iššūkį įveikusį dalyvį apdovanojo akcijos atminimo dovanėle – jie gavo spalvingą daugkartinio naudojimo šiaudelį gėrimams. O kad skaityti tikrai apsimoka, gali paliudyti  mūsų progimnazijos 4-okas Markas T., užsiregistravęs E. Mezginaitės viešosios bibliotekos Vaikų bibliotekoje „Žiburėlis“ ir  laimėjęs išmaniąją apyrankę XIAOMI Mi Smart Band 6. Gal kitais metais išdrįsite ir jūs priimti Skaitymo iššūkį?

                                                                                                                

Bibliotekos vedėja Laima

 


 „SAULĖTEKIEČIŲ  KŪRYBA“

                                kuryba1kuryba2

 

 


„Metų knyga 2020 - 2021“ jau bibliotekoje ir skaitykloje.  

Kviečiame pavartyti...

Metuknyga1

Sveiki, sugrįžę!

Laukiame jūsų bibliotekoje…

i mokykla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2020-ųjų Metų knygos

Metu knygos1

 Metu knygos2

Knygų vaikams kategorijoje 2020-ųjų Metų knyga tapo Vainiaus Bako ir Marijos Smirnovaitės eilėraščių knyga „Ką manė kamanė“ (leidykla „Žalias kalnas“). 

Metu knygos3

Knygų paaugliams kategorijoje 2020-ųjų Metų knyga tapo Ignės Zarambaitės apysaka „Juodavandeniai“ (leidykla „Nieko rimto“).

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Balandžio 2-oji – Tarptautinė vaikų knygos diena

plakatas2021m.

   Tarptautinė vaikų knygos diena švenčiama nuo 1967 m. ir sutampa su Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Jos iniciatorė – Tarptautinė vaikų knygos taryba (IBBY). Šventės proga kurios nors šalies IBBY skyrius rengia plakatą ir kreipimąsi į pasaulio skaitytojus.

  2021 metų šventės rėmėjas – Jungtinių Amerikos Valstijų IBBY skyrius. Kreipimosi tekstą parašė Kubos ir Amerikos poetė Margarita Engle, o plakatą sukūrė Brazilijos dailininkas, daugiau kaip šimto knygų autorius, 2014 m. H. Ch. Anderseno premijos laureatas Rogeris Mello.

 

ŽODŽIŲ MUZIKA

Margarita Engle
 
Kai skaitome, mūsų mintys auginasi sparnus.

Kai rašome, mūsų pirštai dainuoja.

Žodžiai – tai būgno garsai ir fleitos muzika puslapiuose,

sklandančios paukščių giesmės ir trimituojantys drambliai,

tekančios upės, putojantys kriokliai,

aukštai danguje

skraidantys drugeliai!

Žodžiai kviečia mus šokti –

ritmas, rimas, širdies plakimas,

kanopų kaukšėjimas ir sparnų plazdenimas,

senos ir naujos pasakos,

fantazija ir tikrovė.

Ar jaukiai tūnote namie,

ar kertate naujų žemių

ir svetimų kalbų sienas,

pasakojimai ir poezija

priklauso jums.

Kai dalijamės žodžiais, mūsų balsai

tampa ateities, taikos,

džiaugsmo ir draugystės muzika,

vilties

melodija.

Iš anglų kalbos vertė Kęstutis Urba


Tarptautinis „The White Ravens“ katalogas 2020 m. papildytas dviem lietuvių autorių knygomis

The White Ravens 2020 koliazas 730x377

Į 2020-ųjų tarptautinį vaikų literatūros katalogą „The White Ravens“ atrinktos dvi lietuvių autorių knygos. Tai Ignės Zarambaitės apysaka „Juodavandeniai“ (Nieko rimto, 2020) ir Kotrynos Zylės mistinis romanas „Sukeistas“ (Aukso žuvys, 2019).

Kasmet Tarptautinė jaunimo biblioteka  (vok. Internationale Jugendbibliothek), įkurta Jellos Lepman Miunchene, įsigyja apie 10000 vaikų ir paauglių knygų iš viso pasaulio leidėjų. Iš šių knygų bibliotekos specialistai išrenka 200 reikšmingiausių knygų, kurios su trumpomis anotacijomis pristatomos kataloge anglų kalba. Knygos išrenkamos atsižvelgiant į temų aktualumą, jų literatūrines ir iliustracijų savybes, novatorišką požiūrį ir dizainą.

Šiemet į „The White Ravens“ katalogą pateko 200 žymių vaikų ir jaunimo knygų iš 56 šalių, parašytų 36 skirtingomis kalbomis.

Šis katalogas yra svarbiausias Tarptautinės jaunimo bibliotekos leidinys. Juo siekiama skatinti kokybiškų vaikų ir jaunimo knygų leidybą ir tapo naudinga priemone besidomintiems knygomis, išleistomis užsienyje.

Dešimtmečius visos rekomenduojamos knygos būdavo eksponuojamos Bolonijos vaikų knygų mugėje, kur lankytojai galėdavo jas skaityti, tyrinėti. Spausdintas katalogas paprastai pristatomas Frankfurto knygų mugėje, tačiau šiais metais parengta skaitmeninė versija.

Į katalogą „The White Ravens“ jau yra atrinkta 13 lietuvių vaikų knygų. Praėjusiais metais į katalogą pateko Beno Bėranto ir Vilijos Kvieskaitės knyga „Baubaimė“, anksčiau – Kęstučio Kasparavičiaus „Sapnų katytė“ (2013), Nomedos Marčėnaitės „Lėlė“ (2013), Danguolės Kandrotienės „Spintos istorijos“ (2014), Tomo S. Butkaus „Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas“ (2014), Ievos Babilaitės „Skrisiu“ (2015), Justino Žilinsko „Mano Vilnius mano“ (2015), Vilmo Narečionio iliustruota Leonardo da Vinci pasakų knyga „Sparnuotosios raidės“ (2016), Kotrynos Zylės „Didžioji būtybių knyga“ (2017), Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės „Laimė yra lapė“ (2017) ir Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“ (2018).

                    

                                                                              Informacija iš svetainės IBBY lietuva.lt  2020 m. spalio 12 d.

 


Prasideda akcija „Metų knygos rinkimai 2020“. Ką skaitysime šiemet?

Metu knygos rinkimai

 

Šešioliktą kartą akcija „Metų knygos rinkimai“ kviečia vaikus ir suaugusiuosius skaityti ir rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas.

Tradiciniais tapę knygų rinkimai skatina skaitytojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius, susipažinti su autoriais ir siekia populiarinti skaitymą kaip prasmingą, įvairiapusiškai praturtinančią ir patrauklią veiklą.

Šiemet ekspertai, įvertinę knygas, išleistas nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. iki 2020 m. rugpjūčio 31 d., pasiūlė penkių kategorijų kūrinius: vaikų, paauglių, knygų suaugusiesiems, poezijos bei publicistikos ir dokumentikos.

Vaikų ir paauglių knygas šiemet atrinko komisijos pirmininkė Eglė Baliutavičiūtė (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja), dr. Asta Skujytė-Razmienė (Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Tautosakos archyvo skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja), Rita Urnėžiūtė (žurnalo „Gimtoji kalba“ vyriausioji redaktorė), Viktorija Ivanova (Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė-kultūrinės veiklos koordinatorė), Inga Gresienė (Šiuolaikinės mokyklos centro lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, vadovėlių autorė, edukacinių programų sudarytoja).

Už labiausiai patikusias knygas galima balsuoti iki 2021 m. vasario 18 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba paštu, adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti

per Vilniaus knygų mugę 2021 metų vasarį.

Akciją „Metų knygos rinkimai“ rengia Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija.


KNYGOS VAIKAMS

MKR 2020 vaiku

 • Bakas Vainius, iliustruotoja Smirnovaitė Marija. Ką manė kamanė. Kaunas: Žalias kalnas, 2019
 • Kiudulaitė Aušra. Maksas ir 92 musės. Vilnius: Tikra knyga, 2020
 • Paltanavičius Selemonas, iliustruotoja Kvieskaitė Vilija. Sniego žmogelių žiema. Vilnius: Alma littera, 2019
 • Vaicenavičienė Monika. Kas yra upė? Vilnius: Tikra knyga, 2019
 • Vaitkutė Neringa. Neramios dienos (ciklo „Klampynių kronikos“ 2-oji dalis). Vilnius: Nieko rimto, 2020

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ knygas pristato komisijų ekspertai

Bakas Vainius, iliustruotoja Smirnovaitė Marija. Ką manė kamanė. Kaunas: Žalias kalnas, 2019. „Ką manė kamanė“ – pirmoji poeto Vainiaus Bako eilėraščių knyga vaikams. Platus, bet ir atidus žvilgsnis į atpažįstamą, bet eilėraštyje vis naujai atsiveriančią, atgyjančią realybę. Kiekvienas eilėraštis tarsi kvietimas pastebėti, įsižiūrėti, įsiklausyti ir pasidžiaugti, pasižavėti gamta ir namų aplinka, o gal net kelti klausimus apie visą pasaulį ir save. Kiekvienas posmas kuria savo melodiją, kalbėjimo žaismingumas sumirga netikėtomis žodžių prasmėmis, užsupa „jazminų sūpuoklėse“, mezgasi ypatingi kalbos saitai su tikrove. Poetiniame vyksme lygiomis teisėmis dalyvauja ir suaugusysis, ir vaikas, jų santykis su pasauliu panašus – eilėraščio kalbantysis smalsus ir atviras galimam įvykti stebuklui. (Inga Gresienė) 

Kiudulaitė Aušra. Maksas ir 92 musės. Vilnius: Tikra knyga, 2020. Mylimiausias gatvės šuo Maksas mėgsta dūkti ir loti, bet kartais jam lyg vaikui būna nuobodu. Ir štai pirmą vasaros dieną Makso gyvenime pasirodo zyzianti musė, kitą dieną atskrenda dar viena, kol galiausiai vasaros pabaigoje Maksas turi net 92 drauges! Viena vertus, tai knyga apie draugystės universalumą, kita vertus, musės – lyg metafora vasarai ir laiko tėkmei, kai net nepastebi, kaip tos dienos susiskaičiuoja. Kiudulaitės kurtas tekstas ir iliustracijos dera tarpusavy, pasakoja spalvingą daugialypę istoriją apie šunis, muses ir, žinoma, žmones. (Viktorija Ivanova)

Paltanavičius Selemonas, iliustruotoja Kvieskaitė Vilija. Sniego žmogelių žiema. Vilnius: Alma littera, 2019. Selemonas Paltanavičius geriausiai žinomas kaip pažintinių knygų apie gamtą autorius. Šioje knygoje taip pat laukia pažintis, tik kiek neįprasta – sningant staiga pasikeičia pasaulis, vaikai lipdo sniego žmogų, jis skelbia žiemos pradžią ir tiesiog čia pat iš sniego randasi, vienas kitą lipdo maži sniego žmogeliai. Jie visą žiemą gyvens kaime ant apsnigto stogo ir iš aukštai stebės nuostabų baltą pasaulį, žavėsis juo, dainuos savo dainas, įsitrauks į aplinkos įvykius, pamažu perpras pasaulio, kuriame atsidūrė, dėsnius ir žiemai baigiantis iškeliaus – pavirs mažais debesėliais. Sniego žmogeliai mieli, naivūs, smalsūs, išradingi ir labai geranoriški bei vieningi. Smagu ir gražu – tokie pagrindiniai jų žodžiai pažįstant žiemos pasaulį ir būnant jo dalimi. Apie visą šį įvairiais atspalviais baltą, be galo skaidrų ir platų pasaulį pasakoja daug matęs ir patyręs pasakotojas, bet iš tikrųjų sniego žmogelius matyti gali tik vaikai. O tokiu taip ypatingai pasaulį reginčiu vaiku pamažu gali tapti kiekvienas atidus ir atviras šios knygos skaitytojas. (Inga Gresienė)

Vaicenavičienė Monika. Kas yra upė? [Vertėjas Dominykas Norkūnas]. Vilnius: Tikra knyga, 2019. Tai sinkretinio žanro knyga – tarsi poetinė esė jauniesiems ir ne tik skaitytojams, kurioje rasime ir daug pažintinės informacijos, prozos elementų, poetinių vaizdinių, o dėl vienas kitą papildančio ir praplečiančio vaizdo bei teksto santykio, tai ir paveikslėlių knyga. Šios knygos centre – upė, kuri it siūlo gija „išsiuvinėja pasaulį margiausiais raštais, sudygsniuoja istorijas, supina kartu įvairiausias vietoves, laikus ir žmones“. Autorės iliustracijos su primityvistinės manieros prieskoniu, žemiškų, prislopintų ir net patamsintų spalvų. Šių iliustracijų pasaulis ne plastikinis, jis gaivališkas, natūralus, nenugludintas. Tai knyga mąsliems ir mąstantiems vaikams, keliantiems klausimus ir ieškantiems ilgų atsakymų, suprantantiems ar bent nujaučiantiems, kad pasaulyje beveik niekada nėra paprastų ir greitų atsakymų. Verta atkreipti dėmesį, kad knyga pirmiausia buvo išleista ne Lietuvoje, bet Švedijoje, todėl skaitome vertimą. (Eglė Baliutavičiūtė)

Vaitkutė Neringa. Neramios dienos. (Ciklo „Klampynių kronikos“ 2-oji dalis). Vilnius: Nieko rimto, 2020. Mažosios Klampynės – tai ypatinga vieta, kurioje šalia gyvena žmonės ir mitologinės būtybės, o dvyniai Agata ir Airingas bei jų sesuo Smiltė yra nepailstantys nuotykių ieškotojai, nuolat prisiverdantys košės ir karts nuo karto drumsčiantys aplinkiniams ramybę. Antrojoje knygoje apie šį miestelį ir jo gyventojus, nuosekliai tęsiant nutrūktgalviškų istorijų liniją, pristatomos naujos būtybės, jos herojus pamoko, jog vertėtų laikytis pagarbaus atstumo, arba, atvirkščiai – parodoma, jog joms reikia žmonių pagalbos, kad galėtų rasti savo vietą pasikeitusiame pasaulyje. (Asta Skujytė-Razmienė)


KNYGOS PAAUGLIAMS

MKR 2020 paaugliu

 • Cicėnaitė Akvilina. Kad mane pamatytum. Vilnius: Alma littera, 2020
 • Ganc Diana. Lota. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2020
 • Zarambaitė Ignė. Juodavandeniai. Vilnius: Nieko rimto, 2020

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2020“ knygas pristato komisijų ekspertai

Cicėnaitė Akvilina. Kad mane pamatytum. Vilnius: Alma littera, 2020. Baigiantis 1999-iesiems visi nuščiuvę laukia pasaulio pabaigos arba naujos pradžios. Gilei pastaroji praverstų – galbūt ji susigrąžintų geriausią draugę ar pavyktų suvaidinti mokyklos spektaklyje, gal net tėtis šiek tiek pamirštų tą savo naująją šeimą ir atkreiptų dėmesį į ją, Gilę, bet svarbiausia – galbūt mama mestų treningus dėvintį Kurmį ir pagaliau atvirstų į tikrąją mamą. Artėjant Naujiesiems metams, daugėja netikėtumų, įtampa auga... Kaip visame šiame chaose būti pastebėtai tų, kurie rūpi labiausiai? Pasakojimas nestokoja subtilaus humoro, charizmatiškų veikėjų ir žingsnis po žingsnio įgyjamos išminties. (Viktorija Ivanova)

Ganc Diana. Lota. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2020. Per pusę metų Lotos pasaulis apsisuka 180 laipsnių: ji netenka mamos, tėtis, dirbantis tolimųjų reisų vairuotoju, vėl išvyksta, geriausia draugė atsiduria ligoninėje, o ir šeimos šuo, atrodo, ruošiasi į amžinosios medžioklės plotus. Svetimųjų užuojautos nepageidaujanti mergaitė nusprendžia – ji nebeis į mokyklą. Tačiau knygos ir namų sienos negali teikti amžino prieglobsčio nuo supančio pasaulio, kaip ir gedulo bei artumo alkio negali užkimšti paskubomis perkamos kepyklėlės bandelės ir duona. Tačiau ar Lota ryšis vėl išmokti pasitikėti pasauliu? (Asta Skujytė-Razmienė)

Zarambaitė Ignė. Juodavandeniai. Vilnius: Nieko rimto, 2020. Intrigos, pavojingi paauglių žaidimai, meilė ir neapykanta, mistikos elementai ir noras pakeisti savo gyvenimą 180 laipsnių susipina pirmojoje jaunos rašytojos Ignės Zarambaitės apysakoje paaugliams „Juodavandeniai“. Istorijos centre – šešiolikmetė Ana, po kelerių metų grįžusi gyventi ten, iš kur kadaise su mama pabėgo. Vaikystėje iš viršsvorio turinčios mergaitės bendramoksliai tyčioji ir engė, tačiau dabar jos nebeatpažįsta – ji ne tik pasikeitė išoriškai, bet ir pakeitė pavardę. Tik ar įmanoma grįžus į gimtąjį miestelį pradėti gyvenimą iš naujo? Ar praeities šešėliai nepasivys? Ana mėgina, ji susidraugauja su tais, kurie ją engė, stengiasi būti mėgstama ir populiari. Bet po vieno vakarėlio, pasibaigusio bendraklasės mirtimi, jai ir visiems naujiesiems draugams tenka perkratyti sąžinę ir išsiaiškinti tiesą apie tai, kas įvyko, apie tai, kokia trapi ir melais apipinta buvo jų draugystė. (Eglė Baliutavičiūtė)


Metų knygos rinkimai

 

   Vasario 21 d. kasmet vykstančioje Knygų mugėje buvo paskelbtos Metų knygų rinkimų nugalėtojos vaikų, paauglių, suaugusiųjų ir poezijos knygų kategorijose. 2019 metų vaikų ir paauglių mėgstamiausiomis tapo Ignės Zarambaitės knyga „Stebuklingi senelio batai“( knygų vaikams kategorijoje) ir Ilonos Ežerinytės apysaka „Skiriama Rivai“ ( knygų paaugliams kategorijoje).

   Metų knygų rinkimuose dalyvavo ir mūsų progimnazijos mokiniai. Jau spalio mėnesį, paskelbus rinkimų pradžią, visų klasių mokiniai buvo supažindinti su nominuotomis knygomis ir skatinami jas skaityti. Mokiniai knygas skaitė savarankiškai ir jas pristatinėjo klasės draugams užklasinio skaitymo pamokų metu, rinko aforizmus iš kūrinių, samprotavo. Taip pat buvo organizuojamos skaitymo balsu pertraukos, kurių metu kūrinių ištraukas galėjo išgirsti daugiau mokinių. Skaitymo balsu tikslas buvo sudominti mokinius nominuotomis Metų knygomis ir paskatinti aktyviau jas skaityti bei dalyvauti rinkimuose.

  3b ir 3c klasėms dvi iš nominuotųjų knygų pristatė 7c klasės mokiniai Rugilė, Jokūbas, Adrija Rėja ir Goda. Ilgųjų pertraukų metu jie skaitė linksmą P.Norvilos paveikslėlių knygą „Strykt pastrykt“ bei Vytauto V. Landsbergio pasakojimą „Pūkis karalius“. Trečiokai susidomėję klausėsi, ant karūnų ir paruoštų knygų iliustracijų rašė mintis apie kūrinius ir jų  veikėjus.

  Kitas nominuotas knygas – Tomo Dirgėlos „Benas- sapnų siuvėjas“, Ignės Zarambaitės „Stebuklingi senelio batai“ bei Dovilės Zavedskaitės „Lietus ir skafandras“ - integruotų pamokų metu pristačiau aš, bibliotekos vedėja. 3c klasėje vyko integruota dailės pamoka, o 3b klasėje – integruota lietuvių kalbos pamoka. Jų metu mokiniai susipažino su knygų autoriais, klausėsi ištraukų. 3c klasės mokiniai, pasiskirstę grupelėmis, piešė pristatomų knygų viršelius, o 3b klasės mokiniai – pristatė savarankiškai perskaitytas knygas.

   Po to mokiniai pasirinko vieną knygą iš penkių nominuotųjų (tą, kuri juos sudomino labiausiai) ir balsavo.

                                                                                                                       Bibliotekos  vedėja Laima

 

 

 

 

 


Metų knygos 2019

Nugaletojos 2019

Jau penkioliktąjį kartą skelbiami akcijos

 „Metų knygos rinkimai“ nugalėtojai.

2019 m. skaitytojų mėgstamiausiomis tapo šios knygos:

 suaugusiųjų prozos kategorijoje – Marijaus Gailiaus „Oro“ (leidykla „Odilė“), 

poezijos kategorijoje – Vytauto Kazielos eilėraščių knyga „Alyvmedžiai“ (leidykla „Kauko laiptai“),

knygų vaikams kategorijojeIgnės Zarambaitės knyga „Stebuklingi senelio batai“, kurią iliustravo Vanda Padimanskaitė (išleido Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“),

knygų paaugliams kategorijojeIlonos Ežerinytės apysaka „Skiriama Rivai“ (leidykla „Dominicus Lituanus“).

 


Pirmokai bibliotekoje 

   „Į biblioteką, į biblioteką!“ – džiūgavo pirmokai, ruošdamiesi čia apsilankyti. Dauguma jau pažįsta visas raideles, skaito, tad labai norėjo pasiimti paskaityti knygelių iš bibliotekos. Skirtingu metu čia apsilankė visų pirmų klasių mokiniai. Pirmiausia jie sužinojo, kad bibliotekoje gyvena ir Zuikis Puikis, ir Kakė Makė, ir Lapė gudragalvė, ir Voras, norėjęs saulę pagrobti, ir dar daug daug įvairių knygų personažų. Čia taip pat yra ir storų žodynų, ir įvairių enciklopedijų, iš kurių galima sužinoti daug įdomių dalykų. Mokiniams buvo paaiškintos naudojimosi biblioteka taisyklės, perskaitytas Knygelės laiškas su prašymais. Džiaugėsi pirmokai išsirinkę knygeles, kurias galės skaityti, ir gavę bibliotekos skaitytojo bilietą. Tegu draugystė su knyga tęsiasi visą gyvenimą!

                                                                                                               Bibliotekos vedėja Laima


 

Šiaurės šalių literatūros savaitė

 

   Lapkričio 11 – 17 dienomis Lietuvoje buvo rengiama ilgametė Šiaurės šalių literatūros savaitė. Jau 23-čius metus skaičiuojanti tradicija tuo pačiu metu vyksta visose Baltijos ir Šiaurės šalyse. Ji tradiciškai prasideda skaitymais, kasmet suburiančiais daugybę žmonių. Kai mus gaubia lapkričio sutemos, užsidegame žvakes ir skaitome. Tokia yra du dešimtmečius gyvuojanti Šiaurės šalių literatūros savaitės idėja.

   Į skaitymus įsitraukė ir daugiau kaip 600 Lietuvos švietimo ir kultūros įstaigų. Šiemet Šiaurės šalių literatūros savaitė vėl sukvietė visus į šventę, vedančią literatūros takais. Jos tema –„Šventės Šiaurės šalyse“.

   Mūsų progimnazijoje renginiai, skirti šiai savaitei, vyko lapkričio 11 – 14 dienomis. Jau pirmadienio ryte antrokai rinkosi susipažinti su Šiaurės šalimis, sužinoti įdomių faktų apie garsios švedų rašytojos A.Lindgren gyvenimą ir pasiklausyti pasakojimo „Pepė švenčia gimtadienį“. Žaisminga istorija apie Anikos ir Tomio vakarėlį Vila Vilaitėje kartu su Pepės Ilgakojinės arkliu ir beždžionėle Ponu Nilsonu tikrai sudomino ne vieną. Tai, manau, paskatins mokinius ir ateityje skaityti šios rašytojos kūrinius.

   Lapkričio 14 d. trečiokai pakviesti prisiminti A.Lindgren ir švęsti jos gimtadienį, kuris kaip tik buvo minimas tą dieną. Mokiniai susipažino su vaikų rašytojos gyvenimo ir kūrybos faktais, o 4c klasės jaunieji artistai (vadovaujami mokytojos Živilės Raščiuvienės) pristatė keletą veikėjų iš rašytojos pasakojimų ir pakvietė spėti, iš kokių jie knygų. Daugelis pažino Pepę Ilgakojinę, Lotą iš Pramuštgalvių gatvės, Emilį iš Lionebergos, Rasmusą klajūną, Mažylį, Karlsono draugą. Kiek sunkiau sekėsi atpažinti Melkersonų šeimyną iš knygos „Mes Varnų saloje“.

   Smagu, kad mokiniai domisi Astridos Lindgren kūryba ir skaito jos knygas. Rašytoja yra sakiusi: „Knyga, knyga, ir dar kartą knyga! Niekas taip neišjudina ir neugdo vaiko fantazijos kaip knyga.“ Tad tikėkimės, kad, prisiliesdami prie didžių rašytojų kūrybos, ir mūsų vaikai augs kūrybingi ir nuoširdūs.

                                                                                                                 Bibliotekos vedėja Laima


Vaikų bibliotekėlė 20191

 Vaikų bibliotekėlė – tai knygų lentyna, kurią kiekvienais metais Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“,  papildo naujausiomis lietuvių autorių knygomis bei naujai iliustruotomis ir perleistomis vaikų literatūros klasika tapusiomis knygomis.
Adelės dienoraštis. Pavasaris. Ramunė Savickytė, iliustracijos autorės
Giesmė apie Gediminą. Balys Sruoga, dailininkas Andrius Seselskas
Kiškis Smaližis. Pranas Mašiotas, dailininkė Ieva Babilaitė
Kodėl miške švilpauti negalima. Linas Bitvinskas, dailininkė Audronė Uzielaitė
Lietus ir skafandras. Dovilė Zavedskaitė, dailininkė Jurga Šarmavičiūtė
Stebuklingi senelio batai. Ignė Zarambaitė, dailininkė Vanda Padimanskaitė
Strykt pastrykt. Paulius Norvila, dailininkė Jurga Šulskytė
Vaikų karas. Petras Cvirka, dailininkė Taida Balčiūnaitė

Kviečiu  paskaityti...

 

  

2019 m. lapkričio mėn.                                                       Bibliotekos vedėja 


Metų knygos rinkimai 2019

   Jau tradicine tapusi akcija „Metų knygos rinkimai“ vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas suaugusiesiems ir vaikams.

Penkioliktą kartą vykstantys knygų rinkimai skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į įdomiausius, ryškiausius metų kūrinius, susipažinti su autoriais ir siekia populiarinti skaitymą kaip prasmingą, įvairiapusiškai praturtinančią ir patrauklią veiklą.

Šiemet knygų penketukai buvo renkami ekspertų keturiose kategorijose: vaikų knygų, paauglių knygų (išrinktas ketvertukas), knygų suaugusiesiems ir suaugusiųjų poezijos. Į penketukus atrinktos šiuolaikinių lietuvių autorių knygos išleistos nuo 2018 m. rugsėjo 1 d. iki 2019 m. rugpjūčio 31 d.

Už labiausiai patikusias knygas galima balsuoti iki 2020 m. vasario 14 d. interneto svetainėje metuknyga.lt, elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT-01109 Vilnius.

Daugiausia skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2020 metų vasario mėnesį.

Knygos vaikams

 • Dirgėla Tomas, iliustr. Karpavičiūtė Dalia. Benas – sapnų siuvėjas. Vilnius: Tyto alba, 2018
 • Landsbergis Vytautas V., iliustr. Karpavičiūtė Dalia. Pūkis karalius. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2018
 • Norvila Paulius, iliustr. Šulskytė Jurga. Strykt pastrykt! Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019
 • Zarambaitė Ignė, iliustr. Padimanskaitė Vanda. Stebuklingi senelio batai. Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019
 • Zavedskaitė Dovilė, iliustr. Šarmavičiūtė Jurga. Lietus ir skafandras. Vilnius: Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, 2019

vaikų knygos 2019

Knygos paaugliams

 • Ežerinytė Ilona. Skiriama Rivai. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2018
 • Landsbergis Vytautas V. Žalčių karalienė. Vilnius: Dominicus Lituanus, 2019
 • Meškauskaitė Audronė, Venislovaitė Aurina, iliustr. Dagilė Inga. Istorijos skanėstai. Kaunas: Žalias kalnas, 2018
 • Zylė Kotryna. Sukeistas. Vilnius: Aukso žuvys, 2019

paaugliu knygos 2019

 


tekstas

 

knygu skrydis


 

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena

Gegužės 7-10 dienomis progimnazijos skaitykloje 1-2 klasių mokiniai paminėjo Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Jie buvo supažindinti, kuo ši diena reikšminga mūsų valstybei, kas vyko tuo laikotarpiu Lietuvoje ir kaip spauda buvo draudžiama.
Kadangi tai ir Knygos diena, todėl mokiniai susipažino su didžiojo pasakininko H.K.Anderseno gyvenimu bei kūryba. Džiugu, kad nemažai mokinių jau yra girdėję šią pavardę ir skaitę ne vieną pasaką. O kitiems buvo gera proga išgirsti, kas gi tas H.K.Andersenas. Susipažinę su rašytojo gyvenimu, kūryba, mokiniai gautas žinias įtvirtino atsakydami į pateiktus klausimus, klausėsi skaitomų pasakų. Taip pat pasidalijo mintimis apie perskaitytas pasakas. Pasakų pasaulis stebuklingas ir pamokantis, o pažintis su išskirtiniu pasakų kūrėju, manau, praturtins ne vieną vaiką. Ir ne tik vaiką – H.K.Anderseno pasakas su malonumu skaito ir suaugusieji...

Bibliotekos vedėja Laima


Tarptautinė vaikų knygos diena

 

DSC 0463

 

Balandžio 2-oji – žymiojo danų pasakininko Hanso Christiano Anderseno gimimo diena. Nuo 1967 m. pasaulyje ji minima ir kaip Tarptautinė vaikų knygos diena. Tą dieną vyksta vaikų literatūros renginiai, parodos, susitikimai su vaikų knygos kūrėjais.

Šios šventės idėja priklauso Jellai Lepman. 1967 m. ji parašė atvirą laišką pasaulio skaitytojams ir paragino švęsti šią dieną. Nuo tol šventę kasmet remia kurios nors šalies IBBY skyrius. Tos šalies rašytojas parašo visuomenei laišką – kreipimąsi, o dailininkas kuria plakatą knygos ir skaitymo tema. Tekstas verčiamas į pagrindines pasaulio kalbas ir kartu su plakatu siunčiamas į visas pasaulio šalis, kuriose veikia IBBY organizacijos nacionaliniai skyriai. Kreipimasis ir plakatas tampa pagrindine Tarptautinės vaikų knygos dienos publikacija. Laiškus skaitytojams Tarptautinės vaikų knygos dienos proga yra parašę garsiausi pasaulio vaikų rašytojai: Astrida Lindgren, Meindertas DeJongas, Katherine Paterson, Cristine Nöstlinger ir kiti.

2019 metų Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėjas – IBBY Lietuvos skyrius. Plakatą ir tekstą sukūrė vaikų knygų iliustruotojas ir autorius Kęstutis Kasparavičius. Plakato dizainerė – Deimantė Rybakovienė.

Knygos padeda neskubėti

 „Skubu!.. Neturiu laiko!.. Sudie!..“ – tokių šūksnių turbūt kasdien išgirsi ne tik Lietuvoje, kuri yra pačiame Europos centre, bet ir daug kur kitur pasaulyje. Ne ką rečiau girdėti samprotaujant, kad gyvename informacijos gausos, skubos ir lėkimo amžiuje. Bet štai paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius. Imi tikėti, kad nebereikės it akis išdegus pulti prie abejotinos svarbos darbų. Knygoje viskas vyksta tyliai, tvarkingai ir iš eilės. Gal taip yra todėl, kad jos puslapiai sužymėti skaičiukais ir ramiai, švelniai, migdomai šnara verčiami lapai. Knygoje praeities įvykiai ramiai susitinka su įvykiais, kurie dar tik nutiks.

Knygos pasaulis labai atviras, tikrovė jame draugiškai pasitinka išmonę, fantaziją. Ir kartais nebesupranti, kur – knygoje ar gyvenime – pastebėjai, kaip gražiai nuo sniegino stogo kapsi tirpstantys lašai ir kaip žaviai apsamanojusi kaimyno tvora. Ar iš knygos, ar tikrovėje patyrei, kad šermukšnio uogos ne tik gražios, bet ir karčios? Ar knygos pasaulyje, ar iš tikrųjų gulėjai vasarą ant žolės, paskui sėdėjai ir sukryžiavęs kojas stebėjai danguje plaukiančius debesis?

Knygos padeda neskubėti, knygos moko pastebėti, knygos kviečia, netgi verčia pasėdėti. Juk dažniausiai jas skaitome sėdomis, pasidėję ant stalo arba ant kelių, tiesa?

O ar neišgyvenote dar vieno stebuklo – kai skaitote knygą, knyga skaito jus? Taip taip, ir knygos moka skaityti. Jos skaito jūsų kaktą, antakius, čia pakylančius, čia nusvyrančius lūpų kampučius, bet labiausiai, žinoma, akis. O per akis jos įžvelgia… Na, juk patys žinote ką!

Neabejoju, kad knygoms ant jūsų kelių be galo įdomu. Juk skaitantis žmogus – tiek vaikas, tiek suaugėlis – jau savaime kur kas įdomesnis už tą, kuris bodisi paimti į rankas knygą, kuris, amžinai skubėdamas, neturi kada prisėsti ir nespėja daug ko pastebėti.

Tarptautinę vaikų knygos dieną palinkėkime vieni kitiems įdomių knygų. Bet taip pat – kad ir patys būtume knygoms įdomūs!


Šiaurės šalių literatūros savaitė

       Šiaurės šalių literatūros savaitė – ilgiau nei 20 metų trunkantis šiaurės šalių asociacijų "Norden" federacijos kuruojamas kultūros projektas, propaguojantis skaitymą.  Jo tikslas - skleisti skaitymo džiaugsmą, supažindinti su šiaurės šalių literatūra  ir šiaurietiška  pasakojimo tradicija. Šių metų tema – „Herojai Šiaurės šalyse“.

      Lapkričio 12-18 dienomis šio projekto renginiai vyko  daugelyje Lietuvos bibliotekų. Įsitraukėme ir mes.

 Su antrokais skaitėme pasiūlytą tekstą  „Superherojų vadovas“. Tai  švedų Eliaso ir Agnes Våhlundų sukurta  knyga vaikams apie mergaitę Lisą, iš kurios mokykloje tyčiojasi berniukų gauja. Vieną dieną nuo užgauliotojų pasislėpusi bibliotekoje mergaitė atranda magišką knygą, kuri viską pakeičia. Ši knyga tampa mergaitės virsmo į nesustabdomą superheroję ,,Raudonoji kaukė" pradžia.

    Dinamiškas ir įtaigus pasakojimas, iliustruotas herojės nuotykiais, patraukė mokinių dėmesį. Jie susidomėję sekė, kaip užgauliojama mergaitė virsta superheroje. Teksto pradžioje nuskambėjęs teiginys, kad „tu gali pabėgti nuo savo priešų, bet negali pabėgti nuo savęs“, dar tikrai susilauks atgarsio vaikų širdyse.

    Antrokai taip pat sužinojo, kokios yra Šiaurės šalys, kas jų sostinės, susipažino su tų šalių vėliavomis. Ne vienas jau buvo girdėjęs apie Švediją, Norvegiją.

    Skaitymai, vykstantys netradicinėje aplinkoje, sužadina vaikų smalsumą, papildo žinių bagažą. Tikėkimės, kad tai paskatins juos dar daugiau domėtis knygomis ir skaitymu.

   

                                                                                                                                  Bibliotekos vedėja Laima


Pasipildė

   Bibliotekos fondas pasipildė knygomis, gautomis iš Panevėžio apskrities G.Petkevičaitės – Bitės viešosios bibliotekos Mainų fondo. Iš viso gavome 39 knygas.

Kviečiu pasidomėti!

                                                                                                     Bibliotekos vedėja Laima


 

METŲ  KNYGOS  2018

plakatas

Šiemet, kaip ir kasmet nuo 2005 metų, Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacijos inicijuota ir kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija, Nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka rengiama akcija „Metų knygos rinkimai“ vėl kviečia skaitytojus rinkti labiausiai patikusias lietuvių autorių knygas. Keturioliktą kartą vykstanti akcija skatina Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir atkreipti dėmesį į geriausius jos kūrinius, populiarinti skaitymą kaip prasmingą ir patrauklų užsiėmimą.

KNYGOS   PAAUGLIAMS

paaugliams

KNYGOS   VAIKAMS

knygos vaikams

 


JUBILIEJINĖ – PENKTOJI VAIKŲ BIBLIOTEKĖLĖ 2018

vaiku bibliotekele


Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“ padovanojo geriausius 2017-2018 m. vaikiškų knygų rinkinius visoms Panevėžio mieste esančioms įstaigoms, kuriose yra vaikiškų knygų bibliotekos. Tokį rinkinį gavo ir „Saulėtekio“ progimnazijos biblioteka.

Tad kviečiu apsilankyti ir pasidomėti šiomis knygomis!

BIBLIOTEKĖLĘ SUDARO TOKIOS KNYGOS:

1. Rūta Montvilaitė „Septyni paukščių įstatymai“ – 1 premijos laureatė

2. Aidas Jurašius „Pypas ir jo nutikimai“ – 2 premijos laureatas

3. Živilė Miežytė „Vilniaus Vilnius“ – 3 premijos laureatė

4. Elena Launikonytė „Pelėnas, varlėnas ir Bobo“ – Debiuto premijos laureatė

5. Marija Monika „Patisonas Dublis ir cukinija Sprakselina iškeliauja“

6. Aušra Raugaitė „Tik ateinantys žodžiai“

7. Rebeka Una „Kiemo seklys Tomas ir Valius“

Perleista vaikų literatūros klasika:

1. Stepas Zobarskas „Brolių ieškotoja“

2. Kazys Saja „Peštukai ir nykštukai“


Bibliotekos vedėja Laima

 


Mieli skaitytojai, knygelės jūsų jau laukia…

20180907 141257 

 

Copyright © 2022 Panevėžio „Saulėtekio“ progimnazija Rights Reserved.